Je prvý pôrod skutočne najdlhší?

Je prvý pôrod skutočne najdlhší?

Každý pôrod je iný, no často sa zvykne hovoriť, že prvý pôrod je najťažší či najdlhší. Veľa žien tak očakáva, že ďalšie pôrody budú automaticky rýchlejšie a pohodovejšie. Je to však naozaj tak? Dá sa na to spoľahnúť?

Nič nie je isté
Aj keď ide o tú istú ženu, nikdy dopredu nemožno vedieť, ako bude ktorý pôrod prebiehať. Každý pôrod je totiž veľmi individuálny. To, ako bude prebiehať a ako dlho bude trvať, závisí od množstva rôznych faktorov. V praxi to znamená, že ak ste rodili prvýkrát napríklad dlhých 20 hodín, nemôžete sa spoliehať, že druhýkrát to bude zaručene kratšie. I keď často mamičky popisujú druhý pôrod ako o niečo ľahší a možno i rýchlejší, nedá sa to brať univerzálne.

Aj prvorodičky môžu porodiť rýchlo
Veľa žien očakáva, že prvý pôrod bude trvať dlhé hodiny už len preto, že je prvý. Nie vždy to tak ale musí byť. Sú aj také ženy, ktoré porodia aj prvé dieťa veľmi rýchlo a ľahko. Monika spomína na svoj prvý pôrod: „Neverila som, že už rodím, mala som niečo podobné ako menštruačné bolesti a boli v pravidelných intervaloch. Stále som ale čakala, kedy prídu tie šialené bolesti, ktoré mi kamarátky opisovali. Nič také sa nekonalo. Keď už ale boli tie moje bolesti veľmi časté, predsa len sme radšej s manželom šli do pôrodnice. Synček sa narodil do dvoch hodín od príchodu. Ďalšie dva pôrody som mala podobne rýchle a tiež dosť v pohode. Neviem, od čoho to závisí, moja mama nemala práve ľahké pôrody, takže po nej som to isto nezdedila. Asi mám len šťastie.“

Brať každý pôrod ako jedinečný
Každý pôrod je jedinečný a neopakovateľný zážitok. Netreba sa preto spoliehať či kalkulovať, koľko bude trvať ten prvý, druhý, či tretí alebo ďalší v poradí. Nikdy to aj tak dopredu nemožno vedieť. Skôr ako na dĺžku pôrodu je dobré zamerať sa na jeho hladký priebeh a veriť, že všetko pôjde bez problémov.

Niektoré ženy jednoducho rodia rýchlejšie, iné dlhšie, niektoré pôrody sú komplikované, iné bez ťažkostí, niektoré sú umelo vyvolané, iné nastanú prirodzene. Je ohromné množstvo faktorov, ktoré vplývajú na dĺžku pôrodu. Aj preto sa to dopredu nedá presne odhadnúť. Či bude váš prvý pôrod najdlhší, zistíte až potom, keď privediete na svet ďalšie dieťa.

Autor: Mária
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa