Je zdravé jesť cereálie aj v noci?

Je zdravé jesť cereálie aj v noci?

Tradične sa obilniny konzumujú ako raňajkové jedlo. Niektorí si však na ňom pochutnávajú viackrát denne.

Pokiaľ si budete vyberať kvalitné a zdravé obilniny, môžu byť plnohodnotne nahradené za iné, nutrične bohaté jedlo, trebárs aj večer.

Obsah cukru
Konzumácia obilnín v noci nemusí byť výhodná, ak napríklad vaše vločky obsahujú vysoké množstvo cukru, ktoré vie pridať nežiaduce kalórií do vášho jedálnička a spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti. Rafinovaný cukor rýchlo v tele zvyšuje hodnoty inzulínu, čo spôsobujú, že budete skoro pociťovať zase hlad. Vyvarujte sa preto večer obilninám, ktoré obsahujú viac ako 5 g cukru na porciu.

Vláknina
Dostatočné množstvo vlákniny, medzi 25 g a 35 g na deň, je nevyhnutné pre zdravú výživu. Avšak, nie všetky obilniny obsahujú vlákninu, a jesť cereálie v noci, ktoré neobsahujú vlákninu nemusí byť zdraviu prospešné. Zvoľte si obilniny obsahujúce najmenej 5 g vlákniny na porciu. Niektoré vám poskytnú aj viac ako 10 g vlákniny v jednej porcii. Konzumácia na vlákninu bohaté cereálie v noci vám môže pomôcť zabezpečiť splnenie vašich nutričných celodenných potrieb.

Celozrnné potraviny
Celé zrná sú nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy, pomáhajú znížiť riziko srdcových ochorení. Tým, že jete celozrnné cereálie večer, môžete zvýšiť dennú spotrebu sacharidov. Konzumácia obilnín ako večerné jedlo nemusí byť vhodná, ak ste už splnili alebo prekročili svoj kalorický príjem.

Dodatočné kalórie môžu mať za následok zvýšenie telesnej hmotnosti, a to najmä v prípade, ak si do nich nalejete plnotučné mlieko. Ak sa chystáte jesť cereálie v noci, jedzte ich namiesto večere, nie ešte po večeri ako pamlsku.

Celkový príjem živín

Konzumácia obilnín v noci nemusí byť prospešná, ak ste nespotrebovali aj ďalšie nutrične bohaté potraviny počas celého dňa. Konzumujte s obilninami aj dostatok ovocia, zeleniny a bielkovín. Ak ste cez deň nič z toho nejedli, potom si radšej dajte zeleninu a proteíny večer namiesto obilnín.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa