Jeden deň s... redakciou: Takto sa žije v „báječke“

Jeden deň s... redakciou: Takto sa žije v „báječke“

Zaujíma vás, ako vzniká náš (spoločný) ženský časopis a kto ho pre vás robí? Nech sa páči, vstúpte! Pozývame vás do našej redakčnej kuchyne.

Podelíme sa s vami aj my – o jeden deň v našej redakcii. A nie hocijaký, ale ten NAJstresovejší, chaotickejší, únavnejší, ale zároveň aj najveselší...

Deň D? Štvrtok!
Počítate dni podľa kalendára alebo skôr od víkendu do víkendu? My v redakcii od štvrtka do štvrtka. V ten deň posielame pripravené strany na výrobu do tlačiarne. Zároveň sa všetci zídeme v redakcii, aby sme naplánovali ani nie ďalšie číslo, ale až to po ňom – teda dva týždne vopred. Musíme mať totiž nejakú rezervu. Pretože plánovať je fajn, ale pri našej práci „občas“ aj niečo nevyjde.

Organizovaný chaos
Okrem štvrtka sme dosť rozlietaní – každý sa po porade rozbehne za povinnosťami, stretnutiami a zháňaním zaujímavých tém a podkladov do článkov. Vyznať sa v tom, čo kto robí a kedy, to je niekedy práca na plný úväzok. A predovšetkým úloha vedúcej redakčného tímu. Čo bude v ktorej Báječnej Žene, o tom rozhodne šéfredaktorka na základe návrhov – je to proces, na ktorom pracujú všetci, no niekto (šéfka) musí mať „právo veta“. V podstate všetci robia všetko a treba ustriehnuť, aby sa nestalo, že každý robí nič.

Editor preto články, ktoré odovzdajú redaktorky, pozorne číta. Občas aj tie vlastné, lebo tiež píše, rovnako ako vedúca tímu či šéfredaktorka. Nápadov je veľa, času málo, a tak každý musí pridať ruku k dielu. No a nakoniec (teda takmer nakoniec) grafičky spájajú texty a fotky do tej formy, v akej to potom čítate na papieri. Veľa z tej práce ani nevidíte... hodiny prípravy, fotografovania, úpravy fotiek alebo hľadanie ilustračných, výber receptov a nekonečné jazykové korektúry. A občas aj tak zaúraduje škriatok či únava...

Ako vidia svoju prácu ľudia z nášho báječného tímu? Čítajte ďalej.

Ema Pospíšilová Tekelyová
Šéfredaktorka

Mojou úlohou je celkovo manažovať redakciu a usmerňovať kolegov pri výbere tém vhodných do Báječky. Zároveň dennodenne komunikujem s našou brandmanažérkou Marianou a spolu vymýšľame špeciálne marketingové projekty. S kolegami na obchodnom oddelení riešim požiadavky klientov a so zástupkyňou Zuzkou sa ich potom snažíme zapracovať do magazínu tak, aby boli pre vás lákavé. Grafičkám počas celého týždňa priebežne schvaľujem grafické zalomenie strán, a keď sa blíži štvrtok, teda uzávierka, tak spolu zalomíme titulnú stranu. Samozrejme tak, aby vás čo najviac v stánku oslovila a kúpili ste si nás.

 Šéfredaktorka Ema a zástupkyňa Zuzka.

Zuzana Petrovičová
Vedúca redakčného tímu

Organizujem. Píšem e-maily, esemesky, volám, „frflem“... Keď niečo nevyjde podľa plánu, organizujem znova. A potom je všetko aj tak úplne naopak! Ale inak som to nechcela a už by som ani nevedela.  

Emil Babín
Editor

Keď redigujem texty do Báječnej Ženy, po toľkých rokoch mám niekedy pocit, že som uviazol v stereotype. Ale vždy sa dozviem aj niečo nové. A „poteší“ ma nespisovné slovo, zlá gramatická väzba či hrúbka, najmä ak sa jej podarí prekĺznuť z počítača až na obťah. No ešte väčšiu radosť mám, ak náhodou pri recepte zistím, že suroviny nesúvisia s názvom alebo s postupom prípravy. Keď do francúzskeho krémeša ide pol kila hovädzieho a kopu cibule, aj ako chlap viem, že je zle…

 Editor Emil s grafičkami Andreou Matejovou sprava) a Karolínou Uherčíkovou.

Jana Brožíková
Redaktorka

Okrem výživových, zdravotných a záhradníckych tém pre vás každý týždeň pripravujem test potravín. Nakúpim, dám ich odfotiť a potom moje milé kolegyne „povinne“ ochutnávajú a hodnotia vzorky. Niekedy to ide super, hlavne keď sa testuje nejaká mňamka, inokedy ich musím trocha povzbudiť. Verím, že vám to pomôže pri nákupoch, aby ste si vybrali kvalitu a chuť, ktorá vám vyhovuje.   

 Janka Brožíková a jej testovačky.

Natália Šepitková
redaktorka

Robiť rozhovory je občas fuška, no väčšinou pokecať si s báječnou ženou je veľmi príjemné. Rozhovor zvyčajne robím až po fotení v ateliéri, keď je naša celebrita už viac uvoľnená. Do vianočného čísla som pripravovala rozhovor s Nelou Pociskovou, ktorá ma veľmi prekvapila – pozitívne. V dobrej nálade sme boli už pri fotení titulky. Na snímke spolu s Nelou a našou fotografkou Lydkou Czakó vyberáme ten správny uhol pohľadu...

 Natálka (vľavo) v akcii.

Marcela Martinková
Redaktorka

Mám rada ľudské príbehy. Do Báječnej Ženy som ich napísala už takmer štyri stovky. Keď sa stretávam so zaujímavými ľuďmi do príbehov, som nielen poslucháčkou, ale občas aj psychologičkou a bútľavou vŕbou. Do rozprávania sa vždy pripoja emócie a tie sa snažím preniesť na papier a sprostredkovať ďalej čo najvernejšie...

 Marcela a jej príbehy.

Bohdana Ondrášková
Redaktorka

„Gaučové“ rozhovory s hviezdami (ako s Evou Mázikovou) mám rada, ale rovnako, ak nie viac, ma baví zaznamenávať skúsenosti našich (ne)obyčajných žien. Napríklad príbehy Sloveniek, ktoré našli svoj druhý domov v zahraničí, alebo reportáže „Deň s...“, kde mám možnosť stráviť niekoľko hodín s našimi čitateľkami v ich zaujímavej profesii. Také dni sa mi zdajú vždy prikrátke.

 Bohdana a jej gaučové rozhovory.

Biba Bombošová
Editorka

Žijem internetom! Ako online editorka mám pod palcom webstránku časopisu www.zena.sk. Nemíňam skoro žiaden papier, ale za to veľa elektriny a dát. Digitálny svet mi vyhovuje a som rada, keď vidím, ako nám pribúdajú kliky na články, zobrazené stránky a fanúšikovia na sociálnych sieťach.

Vždy pripojená Biba.

Spracovala: Zuzana Petrovičová
Foto: Laura Witteková, Lýdia Czakó

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa