Jesť aj naklíčené potraviny? Aký majú nutričný profil?

Jesť aj naklíčené potraviny? Aký majú nutričný profil?

Chcete byť zdravší a vyskúšať aj inú stravu, než klasickú? Skúste konzumovať naklíčené potraviny. Majú odlišný nutričný profil ako tie, ktoré sú bez klíčkov. Navyše sú zvyčajne aj jednoduchšie stráviteľné, než ich nenaklíčené náprotivky.

Naklíčené potraviny prichádzajú v mnohých variantoch. Medzi naklíčenú fazuľu patrí napr. garbanzo či mungo. Semená, ktoré môžu byť naklíčené sú tekvica, horčica, reďkovky aj slnečnicové semienka.

Trávenie
Klíčiace potraviny sú stráviteľnejšie, pretože klíčenie zvyšuje enzymatický obsah potraviny až 40-násobne. Ide teda o super výživu. Tieto zvýšené enzymatické pochody môžu pomôcť ľuďom, ktorí mávajú problémy trávenia. Pridajú im totiž podobné enzýmy, ktoré sú už prítomné v tráviacom trakte, ale majú ich zrazu oveľa viac.

Výživa
Klíčiace potraviny sú dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, rovnako ako vitamínu C, vitamínu K a aminokyselín. Navyše, naklíčené potraviny sú jedným z mála druhov potravín, ktoré obsahujú živé enzýmy.

Čo sú naklíčené zrná?
Klíčky sú mladé rastliny, ktoré sú len niekoľko dní staré. Mladé klíčky rastú zo semien zeleniny a dokonca aj zrna. Semená klíčia, keď produkujú belavo sfarbené stonky zdobené zelenými vrcholmi. Belavé stopky s klíčkami sa líšia v chuti a štruktúre.

10 až 25 percent z naklíčených zŕn obsahujú bielkovinu, ktorá je dôležitá pre vaše svaly, kosti, kožu, krv a chrupavky. Semená pripravené na pestovanie klíčkov môžu obsahovať však aj insekticídy, ktoré chránia klíčiace sadenice pri raste, čo môže byť toxické. Z tohto dôvodu je potrebné, aby deti, staršie osoby a ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace, alebo ktokoľvek, kto má slabý imunitný systém, sa klíčkom radšej vyhol.

Už ste niekedy vzali potravinu z regálu v obchode len preto, že vás zaujalo veľkými písmenami zdravotné tvrdenie na etikete? Možno ste boli podvedení. To preto, že označenia ako "bez tuku" alebo "všetko prírodné", sú často zavádzajúce a tieto potraviny vôbec nemusia byť zdravé. Viac o téme v článku TU.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa