Jiří Schelinger: Mohla za tragickú smrť rockera nezmyselná stávka s eštebákom?

Jiří Schelinger: Mohla za tragickú smrť rockera nezmyselná stávka s eštebákom?
26 fotiek v galérií

Rocker, ktorého preslávili hity Holubí dům a Což takhle dát si špenát?, sa narodil 6. marca 1951. Jeho otec bol učiteľom hry na gitare, Jirku však nezlákala klasika, ale tvrdý rock. Už v základnej škole si založil kapelu, po jej ukončení sa učil za inštalatéra, neskôr sa však na učňovku vykašľal...

Pokus o samovraždu v policajnej cele

Jiří Schelinger bol v hľadáčiku komunistickej polície. Po invázii spojeneckých vojsk v auguste 1968 údajne lepil po meste urážlivé plagáty proti okupantom. Hoci mal len sedemnásť, zatkli ho a dali do vyšetrovacej väzby. Tam sa demonštratívne pokúsil o samovraždu.

Prepustili ho a skončil na psychiatrii. Pobyt v liečebni v Prahe-Bohniciach mu zabezpečil modrú knižku, vďaka ktorej nemusel narukovať na vojenčinu. Ako kulisár v Divadle Jiřího Wolkra vydržal asi mesiac, potom sa už naplno oddal speváckej a muzikantskej kariére.

Kliknite do galérie fotografií pod článkom. 

Karel Šíp a Holubí dům
Schelinger sa stal fontmanom skupiny Smaragd, onedlho nato bol už gitaristom a spevákom bluesovej kapely The Happy Five. Keď jej členovia odišli hrať na dlhší čas do Fínska, Schelingera nechali doma. Karel Šíp ho prehovoril na prestup do svojej kapely Faraon. Práve s ňou mladý spevák v roku 1972 nahral svoj najväčší hit Holubí dům. O rok neskôr ho zlákal do svojej kapely František Ringo Čech. S ňou nahral Schelinger štyri LP platne – Báječní muži, Nemám hlas jako zvon, Hŕŕŕ na ně a … nám se líbí.

Dvakrát hlavu v chomúte
Jiří Schelinger sa oženil dvakrát. Prvú manželku Alenu, ktorá bola od neho staršia a spoznal ju v Liberci, si vzal, kým bol ešte v Smaragde. Narodila sa im dcéra Andrea, ale ani jej existencia nestačila na to, aby dvojica spolu vydržala. Na ich vzťah mala Alena neskôr takúto spomienku: „Poštárka nosila plné vrecia listov od fanúšičiek, mnohé posielali aj svojej fotky. Niektoré neboli vôbec pekné, tak som ich s pokojným srdcom Jirkovi dávala.“

Ešte ako ženáč spoznal Schelinger na jednom zo svojich koncertov Jitku Poledňákovú. Asi to bolo zvláštnym riadením osudu, lebo jeho hudba sa jej spočiatku nepáčila… Keď si Jitku bral, mal 26 rokov. Aj toto manželstvo sa skončilo rozvodom, hoci zostali žiť v jednej domácnosti.  

Kto boli dvaja neznámi mladíci?
A Jiří Schelinger bol naozaj miláčikom publika. Jeho život vyhasol za záhadných okolností v noci z 12. na 13. apríla 1981 v Bratislave. Okamžite sa vyrojilo viacero konšpiračných teórií – od nešťastnej nehody cez vraždu a samovraždu až po dôkladne premyslenú emigráciu a zmiznutie v štýle a la Elvis Presley. Čo sa v ten osudný deň stalo?

Jirko pricestoval do Bratislavy svojím autom. Ubytoval sa v hoteli Devín, aby na druhý deň v Mlynskej doline nahral pre Televízny klub mladých hit Což takhle dát si špenát. V celej tej zlej konštelácii zohral úlohu aj alkohol, keď si posedel vo vinárni Veľkí františkáni, a podľa jeho druhej manželky Jitky i marihuana.

Cestou do hotela Devín stretol pred Carltonom svoju fanúšičku s jej priateľom. Dali sa do reči, zakrátko sa však pri nich zastavili dvaja neznámi mladíci a začali speváka provokovať: „Á, Schelinger, čo takto dať si špenát?“ Či to boli iba náhodou okoloidúci frajeri, alebo vedome konajúci provokatéri zo Štátnej bezpečnosti, to už dnes nikto nezistí.

Telo hľadali vyše tri týždne
Podľa svedkyne rozjareného Jirku stále provokovali, až jeden z nich, akoby mimochodom, navrhol skok z mosta do Dunaja. Most SNP sa im zdal privysoký, a tak sa všetci piati vybrali na Starý most. Keď sa dievča Schelingera údajne spýtalo, či vážne chce skočiť, povedal, že keď prídu na Starý most, tam sa všetko skončí…

Jeden z mladíkov sa krátko po polnoci vyzliekol do slipov a skočil do studených vĺn rieky. Spevák dievčaťu rýchlo podal svoju tašku a skočil tiež, ale obutý a oblečený. Mladík skok prežil, podarilo sa mu zachytiť bóje. Jiří Schelinger toľko šťastia nemal, zmizol pod hladinou. Jeho telo objavili až 7. mája v dunajskom ramene pri obci Bodíky. Keďže bolo v značnom štádiu rozkladu, nikto z rodiny ho neidentifikoval…

To nebol môj brat!
Schelingerov o rok mladší brat Milan dlho nechcel uveriť, že nebožtík bol jeho slávny brat. Z jeho tragického skonu upodozrieval Štátnu bezpečnosť, dokonca po 11 rokoch napísal do časopisu Melodie: „Ľudí, ktorí boli s Jirkom posledný večer, by bolo dobré prelustrovať...“

Pochybnosti mal aj o niektorých údajoch z pitevnej správy – výšku spevákovho tela uvádzali o päť centimetrov nižšiu, hoci mal obuté tenisky, neuviedli veľkosť chodidla, a zmienku o „nezväčšených mandliach“ pokladal za absurdnú, lebo Jirko mal mandle vyoperované. Pitva navyše potvrdila, že v krvi mal vyše promile alkoholu.

Alkohol, drogy, depresie...?
Kriminálka celú záležitosť uzavrela tvrdením, že nebolo zistené cudzie zavinenie. Ťažko dnes určiť, či pri nešťastnej smrti len 30-ročného speváka hral úlohu najviac alkohol, mäkké drogy, depresie či urazená a vyprovokovaná samoľúbosť. Skalným fanúšikom Jiří Schelinger už roky chýba, našťastie, jeho pesničky stále žijú. A nič na tom nemení ani fakt, že jeho odporcovia mu vyčítajú, že v roku 1977 spolu s ďalšími členmi kapely podpísal Antichartu…

Kliknite do galérie fotografií pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk, archív

 26 fotografií

Jiří Schelinger: Mohla za tragickú smrť rockera nezmyselná stávka s eštebákom?Jiří Schelinger: Mohla za tragickú smrť rockera nezmyselná stávka s eštebákom?Jiří Schelinger: Mohla za tragickú smrť rockera nezmyselná stávka s eštebákom?Jiří Schelinger: Mohla za tragickú smrť rockera nezmyselná stávka s eštebákom?
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa