Kameň v bruchu: Vyhnite sa bolesti po konzumácii jedla, stačí urobiť túto vec

Kameň v bruchu: Vyhnite sa bolesti po konzumácii jedla, stačí urobiť túto vec

Poznáte ten pocit, akoby ste mali tehlu v žalúdku? Pocit prejedenia môže nastať, ak ste jedli napríklad príliš rýchlo. Mozog nedostal včas signál, aby vám povedal, že je žalúdok plný a prestaňte jesť.

Keď sme prejedení, môžeme sa cítiť pomalí, unavení a celkovo je nám akosi nepohodlne. Ak chcete zmierniť toto nepohodlie a cítiť sa po jedle dobre, tu sú jednoduché a bezpečné rady.

Kameň v bruchu
Pocit bolestivého nasýtenia nastane, keď dáte do zažívacieho traktu viac jedla, ako je zdravé. Ako jete, vaše telo uvoľňuje hormóny, ktoré cestujú do mozgu, aby mu povedali, či je už žalúdok plný a nasýtený. Tieto hormóny sú napr. leptín.

Týmto chemikáliám trvá nejaký čas, kým sa dostanú do mozgu. Za ten čas vy vyplníte žalúdok ďalším jedlom. To je dôvod, prečo sa môžete naraz cítiť veľmi plní, proste z ničoho nič. Okrem pevných častí vo vašom žalúdku, môžu vám črevá rozšíriť aj plyny, čo spôsobuje ďalšie problémy a nepríjemné pocity.

Cvičenie
Zlepšenie metabolizmu vám pomôže spáliť viac kalórií a pomôže aj rýchlejšie stráviť jedlo. Musíte však cvičiť pravidelne a usilovne. Stredne intenzívna chôdza zvýši tepovú frekvenciu a pomôže vám začať spaľovať oveľa viac kalórií. Šliapanie na rotopede pri sledovaní televízie je tiež cvičenie, ktoré zvyšuje spaľovanie. Aj keď to môže byť čudné, pridať viac tekutín do stravy, ktorý vás tlačí uvoľňuje prebytočné plyny a tlaky v žalúdku.

Môžete si vziať aj lieky, ktoré absorbujú žalúdočnú kyselinu, znižujú niektoré typy bolestí spôsobené prejedaním sa. Hlavne si nelíhajte! Väčšinou sme ospalí a môžeme byť v pokušení ľahnúť si, keď máme plný žalúdok.

Potravu však trávime lepšie, keď je naše telo vo zvislej polohe. Pomáha nám s tým gravitácia a svalové kontrakcie. Mohli by ste tiež zaspať, znížiť si srdcovú frekvenciu a metabolizmus, čo by nebolo práve najlepšie. Zostaňte sedieť, lepšie tak strávite všetko jedlo v žalúdku.

Zvracanie

Zdravý rozum vám povie, že ak je váš žalúdok plný, môžete si uľaviť jeho vyprázdnením. Vyzvracanie sa môže byť lákavé, aj keď patrí k tým nie práve chutným možnostiam. Pozor, zvracanie po jedle je tiež prvým krokom na ceste k bulímii, čo je vážna porucha príjmu potravy.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa