Karel Zich sa neutopil! V ten deň by však zomrel tak či tak! Aké boli jeho posledné slová pred smrťou? (FOTO)

Karel Zich sa neutopil! V ten deň by však zomrel tak či tak! Aké boli jeho posledné slová pred smrťou? (FOTO)
23 fotiek v galérií

Bol to spevák, ktorého ste museli mať radi. Nielen pre farbu jeho hlasu, ale aj chlapčenský, akoby ešte nevinný a plachý úsmev. Miloval šport, no posledný koníček - potápanie - si vybral od neho tú najkrutejšiu daň… Karel mal len 55 rokov!

VIDEO: Karel Zich - Máš chuť majoránky... zaspomínajte si

Spevák vyrastal vo vile na pražských Vinohradoch. Jeho otec bol známy matematik a vysokoškolský profesor, mama bola takisto vzdelaná, celú rodinu to ťahalo k hudbe a športu. Otec hral na violončele, matka na klavíri. Obe vášne zdedil po rodičoch aj Karel, ktorý mal staršieho brata Otakara a sestru Marii. Športového ducha mal po mame. Od detstva hrával prvú ligu v stolnom tenise, plával, hral hádzanú za Slavoj Praha, robil gymnastiku, v dospelosti sa jeho vášnou stalo potápanie. A práve pri ňom ho skosila zubatá…

Sprisahanci pri zakázanej hudbe
Do hudby sa osudovo zamiloval už v roku 1957, keď mu kamarát priviezol z Juhoslávie platňu Elvisa Presleyho. Mal len osem rokov, ale vraj hneď cítil, ktorým smerom sa chce uberať. Gitaru držal prvý raz v rukách ako desaťročný. S bratom Otakarom potajomky ladili rádio Luxemburg a počuté melódie sa pokúšali zahrať. Ota vzal do rúk husle, Karel si sadol za klavír. Mal široký záber – vedel hrať rokenrol, džez, swing, spirituály i popové pesničky…

A hoci vyštudoval kompozíciu na pražskom Štátnom konzervatóriu, na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity ukončil štúdium estetiky a sociológie, dokonca si urobil doktorát z filozofie. Pôsobil v skupinách Framus, Spirituál kvintet a nakoniec vo vlastnej kapele Flop. A kto by nepoznal Zichove najväčšie hity ako Máš chuť majoránky, lásko má, Alenka v říši divu, Paráda, Mosty či Měla na očích brýle?

Premeny v čase Květy Fialovej: Prečo až do svojej smrti nenávidela sex? (FOTO)

Zamiloval sa do recepčnej hotela
V podobnej vile, v akej vyrastal, žil už s vlastnou rodinou v pražskom Spořilově. Nudný vzťah s prvou manželkou však po 24 rokoch stroskotal, čo mu veľa ľudí z okolia nevedelo zabudnúť. Bol už dosť známy a populárny, nechcel, aby ho bulvár denne „trhal v zuboch“. A hoci si súkromie strážil, ani rozvod, ani svadbu s recepčnou Janou pred médiami neutajil. Práve kvôli Jane absolvoval medzinárodný potápačský kurz.

A kde sa spoznali? V brnianskom hoteli, kde počas turné nocoval. Waldemar Matuška ho pozval na burčiak na recepciu hotela a tam ju uvidel… Bol síce ženatý, práve sa mu narodila dcéra, ale srdcu nerozkážeš. Recepčná ho hneď očarila. Lenže Karel bol dobre vychovaný, vedel, že iskra-neiskra, v tom vzťahu ako ženáč nesmie pokračovať. Až po dlhých rokoch, keď im obom nevyšli vzťahy, sa k sebe vrátili…

Vzali sa v roku 2002 po dvoch rokoch randenia. Ich manželské šťastie však netrvalo ani dva roky! Sobáš bol civilný, nevesta nemala biele šaty a svadobnú hostinu mali v reštaurácii na pražskej Štvanici. Tá štyri dni po Zichovej svadbe skončila celá pod vodou. Znamenie osudu? Chcel mu tým niečo naznačiť?

Čo sa stalo pri korzických brehoch?
S Janou boli na dovolenke na Korzike a spolu s nimi asi desaťčlenná partia z potápačského oddielu. V skorých dopoludňajších hodinách sa potápali pri brehoch ostrova. Podľa inštruktora Radomíra Hertla mal spevák dobrú fyzickú kondíciu. Pred ponorom ani pri ponore nebolo na ňom vidno žiadny stres… a predsa. Potápači narazili na nečakane silné prúdy, Zich sa ešte stačil vynoriť nad hladinu a inštruktorovi povedal: „Ty vole, mne je blbě.“ A upadol do bezvedomia, z ktorého sa už neprebral.

Premeny v čase Kate Middleton: Od kráľovnej večierkov po milovanú vojvodkyňu!

Vrtuľníkom ho previedli do najbližšej nemocnice, ale ani tam mu už doktori nedokázali pomôcť. Prvé správy hovorili, že Karel Zich sa utopil, zakrátko sa zmenila príčina jeho smrti na infarkt. Šéf Ústavu súdneho lekárstva Jiří Hladík, ktorý vykonal pitvu v pražskej fakultnej nemocnici na Vinohradoch, povedal, že príčinou smrti nebolo utopenie ani rýchle vynorenie sa z hĺbky, tzv. dekompresia pľúc, ale ochorenie srdca a ciev, na ktoré Karel Zich trpel. Podľa Hladíka „mohla speváka zabiť omnoho menšia fyzická záťaž, než akou je potápanie. Pár kilometrov na bicykli, prechádzka po Paríži. Mohlo sa to skončiť rovnako.“

Kliknite do GALÉRIE speváka pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk

 23 fotografií

Karel Zich sa neutopil! V ten deň by však zomrel tak či tak! Aké boli jeho posledné slová pred smrťou? (FOTO)Karel Zich sa neutopil! V ten deň by však zomrel tak či tak! Aké boli jeho posledné slová pred smrťou? (FOTO)Karel Zich sa neutopil! V ten deň by však zomrel tak či tak! Aké boli jeho posledné slová pred smrťou? (FOTO)Karel Zich sa neutopil! V ten deň by však zomrel tak či tak! Aké boli jeho posledné slová pred smrťou? (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa