Keď sa bábätku nechce von: Čo mu pomôže?

Keď sa bábätku nechce von: Čo mu pomôže?

Termín pôrodu už máte za sebou, no drobček si stále spokojne vylihuje vo vašom brušku. Taška do pôrodnice zbalená, všetko pripravené a vy už dosť nervózna z čakania na tú chvíľku, kedy to konečne vypukne.

Je to pomerne bežný scenár, nakoľko len málo detí sa rodí presne na vypočítaný termín (ten je navyše len orientačný). Dá sa bábätku nejako pomôcť, aby prišlo konečne medzi nás? Alebo nezostáva iné, než len čakať a nechať to na prírodu?

Sexom k pôrodu
Existuje viacero možností a spôsobov, ktoré by mali spôsobiť rozbehnutie pôrodu. Problém však je, že u každej ženy môže a nemusí fungovať niečo iné. Veľmi často sa odporúča sex. Tomu sa môžete oddávať, koľko chcete, pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo a pokiaľ vám to lekár nezakázal.

Mužské semeno obsahuje látky, tzv. prostaglandíny, ktoré pomáhajú k príprave krčku maternice na pôrod. Nie u každej ženy to však funguje, preto treba skúšať viackrát (nemusíte niekoľkokrát denne, no ak nezaberie sex jeden deň, skúste opäť ďalší deň alebo o pár dní, pretože každým dňom sa pripravenosť tela na pôrod zväčšuje).

Vysvetlíme, prečo sa tehotenské testy majú robiť ráno

Pohyb a upratovanie
Často sa tiež nedočkavým tehuľkám odporúča pohyb – tanec, chodenie po schodoch, poskakovanie na fitlopte či len rýchle prechádzky môžu vraj pomôcť. Niektoré mamičky nedajú dopustiť na umývanie podláh v polohe na štyroch (teda žiaden mop, ale pekne na kolená) či iné upratovacie práce.

Niekomu pomohlo, mnohým však ani vygruntovanie celého domu či rezká turistika nepriniesli želaný výsledok v podobe urýchlenia pôrodu. Treba si tiež dávať pozor, pretože s veľkým bruškom je predsa len ženské telo náchylnejšie na pády a úrazy a ísť rodiť so zlomenou rukou či nohou by asi bola celkom nepríjemná skúsenosť...

Babské „koktejly“
Na internete sa dočítate množstvo rád a receptov na rôzne koktejly a čaje, ktoré by mali pomôcť bábätku von z bruška. Za veľmi účinný sa považuje ricínový koktejl, ktorý pozostáva z ricínového oleja, trošku tvrdého alkoholu a marhuľového kompótu. Tento recept síce pomohol viacerým ženám, no jeho účinky môžu byť veľmi nepríjemné – princíp je totiž v tom, že koktejl vyvolá silné kŕče brucha, poriadne vás preženie (niektoré ženy majú hororové skúsenosti) a tým dôjde k prasknutiu plodových obalov, teda odtečeniu plodovej vody.

Väčšina lekárov vám však tento recept v žiadnom prípade neodporučí a aj názory mamičiek, ktoré ho vyskúšali, sú rôzne. Okrem tohto možno skúsiť popíjať odvar zo škorice a klinčeka s trochou zázvoru. Alchemilkový čaj, ľanové semiačka a čaj z listov ostružiny malinovej sa tiež odporúčajú užívať pred pôrodom, no zvyčajne nemajú taký rázny účinok a ich účelom je skôr pripravovať pôrodné cesty už niekoľko týždňov pred pôrodom.

Vizualizácia
Ak vám niečo hovorí meditácia a vizualizácia, môžete skúsiť bábätko privolať aj týmto spôsobom. Je to nenásilné, bez vedľajších účinkov, bez rizika úrazu a podobne. Všetko v pokoji a harmónii so sebou a s bábätkom.

Aj keď sa to môže zdať nezvládnuteľné vydržať tie posledné dni a týždne, obzvlášť ak už prenášate, skúste sa čo najviac upokojiť. Bábätko potrebuje cítiť, že už naozaj môže prísť a ono vie, kedy je ten správny čas. Dôverujte mu a dôverujte svojmu telu.

Tehotenstvo: Trvalé poškodenie krásy pre mnohé ženy?

Autor: Mária
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa