Keď sa deti nechcú učiť: Vieme, čo na nich zaberie

Keď sa deti nechcú učiť: Vieme, čo na nich zaberie

Nechce sa vášmu dieťaťu chodiť do školy? Neviete ho prinútiť robiť si domáce úlohy alebo ich robí s odporom?

Najskôr sa pokúste zistiť, prečo sa dieťa nechce učiť alebo chodiť do školy. Ak sa vám to podarí, bude sa vám oveľa ľahšie hľadať riešenie jeho problému. Dieťa by malo vidieť, že sa oň zaujímate a vedieť, že možno aj vy ste pred rokmi čelili podobným problémom.

Nechuť učiť sa

Najčastejšou príčinou nechuti k učeniu je nuda. Ak sa dieťa v škole nudí a učivo ho nebaví, alebo, naopak, má veľa povinností a zaostáva za spolužiakmi, môže ho to demotivovať. Spúšťačom nechuti učiť sa môžu byť aj zlé známky a v porovnaní so spolužiakmi horšie výsledky. Príčina môže byť ukrytá aj v prísnej učiteľke, v kolektíve, do ktorého dieťa nezapadlo, vážnym problémom však môže byť šikanovanie.

Čo robiť: Dieťa nekritizujte! Rozprávajte sa s ním. Musí mať pocit, že sa o jeho problémy zaujímate a chcete ich riešiť. Pomôcť môže návšteva múzea, prípadne štúdium prírodných javov v reálnych podmienkach. Ukážte dieťaťu, že vedomosti nie sú ukryté  len v knihách...
Vedeli ste, že dieťa sa môže nudiť aj preto, že „dozrieva“? V puberte môže stratiť záujem o veci, ktoré ho dovtedy napĺňali a poľahky ich zvládalo. Jeho výkonnosť klesne.

V tomto prípade môže pomôcť úplná zmena. Požiadajte o presunutie do školy alebo triedy so sofistikovaným programom. Dôležité však je, aby dieťa štúdium bavilo. Keď ho totiž presuniete do školy s matematickým zameraním, ale ono inklinuje napríklad k športu, môžete ho úplne odradiť od učenia.  

Vychádza so spolužiakmi?
Ak chodí dieťa so stresom do školy, či už pre učiteľku alebo spolužiakov, riešte to. Práve toto môže byť dôvod, prečo nechce chodiť do školy a zhoršil sa mu aj prospech.

Naša rada: Má vaše dieťa problém so spolužiakmi? Nikdy ho neriešte vy. Ak zájdete sa jeho rovesníkom, znížite tým autoritu dieťaťa v triede a situáciu len zhoršíte. Naopak, ak má dieťa problém s učiteľom, zájdite za ním, ale rozprávajte sa v súkromí, aby o vašej návšteve dieťa nevedelo. Vy sa dozviete, v čom je problém a učiteľovi bude jasné, že sa o svoje dieťa zaujímate. Ak to nepomôže, pouvažujte o preradení dieťaťa do inej školy. Ak sa doma neustále hádate a máte problémy, dieťa to vníma. Je nervózne, podráždené a nevšímavé voči okoliu.

Nemá hendikep?
Za odmietaním školy a plnenia školských povinností môžu byť aj komplexy. Niekedy stačí, keď je dieťa chudšie ako spolužiaci alebo nosí dioptrické okuliare, zajakáva sa či ráčkuje a problém je na svete.

Čo pomôže: Často stačí s dieťaťom sa porozprávať. Nepomohlo to? Povedzte o probléme triednej učiteľke, v niektorých prípadoch je nutná konzultácia s detským psychológom.

Neposedné dieťa
Aj neposedné a hyperaktívne deti môžu mať problém s plnením školských povinností. Domáce úlohy ich nezaujímajú, lebo hry sú oveľa zaujímavejšie. Časom môžu mať horšie známky, dokonca môžu začať školu odmietať.

Čo pomôže: Na dieťa zbytočne nekričte. Vysvetlite mu, prečo je učenie dôležité. Od začiatku je potrebné, aby vedelo, aké povinnosti ho v škole čakajú. Staršiemu žiakovi povedzte, že učenie je vážna záležitosť a pripravuje sa ňou na ďalší život. Dieťa by malo vedieť, že robiť si úlohy je rovnako dôležité ako pre vás práca.

Ste stíhačka?
Je jedno, či máte doma prváčika, alebo gymnazistu. Dôležité je, aby ste kontrolovali, či si robí domáce úlohy, či nechodí poza školu a aké má známky. S kontrolou to však nepreháňajte a doprajte mu nezávislosť. Ak dieťa príliš kontrolujete a stále mu pomáhate s domácimi úlohami, aj vo vyšších ročníkoch bude vyžadovať vašu pomoc.

  • Tento problém môže nastať, ak sna svoje dieťa neustále dohliadate. Ak zaň dokonca zbalíte aj školskú tašku, dieťa môže strácať záujem o štúdium. Počas dospievania určite začne protestovať. V najhoršom prípade začne chodiť poza školu.
  • Nedostatok kontroly tiež nie je namieste. Ak dieťa vie, že sa oň nezaujímate a netušíte, aké povinnosti ho čakajú, môže začať štúdium aj domáce úlohy zanedbávať. Vhodná je teda zdravá kontrola, pri ktorej dieťa vie, že má nárok na slobodu, ale len do istej miery. Malo by si byť isté, že ak si nevie dať s niečím rady, vždy ho vypočujete a podporíte.

Máte doma prváka?
Ako pomôcť prváčikovi, aby sa dennodenného vysedávania v škole nebál?

  • Počúvajte, čo vám hovorí, pozerajte sa, čo pre vás vytvoril a odpovedajte na jeho otázky.
  • Pamätajte, že rovnako ako dospelý, ani dieťa nevyniká vo všetkom a nemá rovnaké tempo učenia. Nemajte preto prehnané nároky, ak mu niečo nejde. Pokúste sa mu pomôcť v tom zdokonaľovať sa, chváľte ho za to, čo mu ide a v čom sa zlepšuje.
  • Dieťa nikdy nestrašte školou ani učiteľmi.
  • Podporujte ho. Dieťa sa vám tak skôr zverí, čo ho trápi a čo teší.
  • Doprajte dieťaťu čas na hru a oddych.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa