Keď zub musí von: Čo na bolesť po jeho vytrhnutí?

Keď zub musí von: Čo na bolesť po jeho vytrhnutí?

Zubárska ambulancia a kreslo nepatria práve medzi obľúbené miesta, no občas sa im nevyhne azda každý z nás.

Niekedy sa nedá inak a nejaký ten zub musí von. Trhanie alebo extrakcia zuba je obávaný zákrok, ktorý spôsobuje bolesť často aj niekoľko dní po jeho vykonaní. Ako si môžeme v takejto situácii pomôcť?

Chlad
Prvé hodiny po vytrhnutí zuba si možno pomôcť jemným prikladaním ľadových obkladov na líce na tej strane, kde vám trhali zub. Okrem toho, že ľadové obklady pomáhajú predchádzať opuchu, dokážu aj čiastočne tlmiť bolesť (u niekoho viac, u iného menej). Ľadový obklad sa odporúča používať len prvých niekoľko hodín po zákroku, neskôr by mohlo mať ochladzovanie nežiaduci efekt na hojenie rany.

Pokoj
Aby sa bolesť zbytočne nestupňovala, mali by ste si po takomto zákroku naplánovať voľno a odpočinok. Pohybové aktivity, behanie, skákanie, ani dvíhanie ťažkých predmetov určite nie sú po trhaní zuba dobrým nápadom...

Opatrnosť nadovšetko
K rane v ústach treba pristupovať opatrne, aby mohlo hojenie prebiehať čo najlepšie a aby sa bolesť neobnovovala, respektíve neprehlbovala. Vyplachovanie úst by ste mali odložiť až po niekoľkých hodinách po zákroku (niektorí zubní lekári odporúčajú prvé jemné vypláchnutie po šiestich hodinách, niektorí až po 10-12 či dokonca až 24 hodinách).

Skoré alebo nešetrné vyplachovanie úst po trhaní zuba by mohlo narušiť vytváranie krvnej zrazeniny, ktorá je dôležitá pre hojenie rany. Výplachy možno robiť odvarom repíka či harmančeka alebo aj slanou vodou. Opatrnosť treba aj pri jedle, odporúča sa prvé dni skôr kašovitá strava a pri čistení zubov boľavé miesto obchádzame.  

Problémy so stolicou? Nechcite vidieť, čo vás zapcháva!

Vitamín C a homeopatia
Pre dobré a rýchlejšie hojenie je dobré mať aj zásobu tých správnych vitamínov. Ideálne ešte pred zákrokom nasaďte vitamín C, či už v strave alebo aj vo forme tabliet. V neposlednom rade sa môžete obrátiť aj na pomoc homeopatie.

Ďalšie rady a tipy
Po extrakcii zubov, najmä zubov múdrosti, odporúčajú niektorí stomatológovia spánok s hlavou vo vyvýšenej polohe. Fajčiari by sa mali aspoň na šesť hodín rozlúčiť s cigaretami (ideálne však vydržať bez fajčenia čo najdlhšie), nakoľko fajčenie sťažuje hojenie rany.

Lieky
Aj keď sa to s liekmi od bolesti nemá preháňať, v prípade trhania zubov je to zvyčajne jedna z najčastejšie používaných metód na „prežitie“ tých ťažkých chvíľ. V každom prípade to však s liekmi proti bolesti nepreháňajte a užívajte ich tak, ako je odporúčané (pozor najmä na tendenciu dať si „pre istotu“ vyššiu dávku lieku).

Keď nič nepomáha
Ak sa situácia nelepší, bolesť pretrváva, či sa dokonca stupňuje, rana krváca, objaví sa opuch, ktorý neustupuje, určite kontaktujte svojho zubného lekára alebo vyrazte na pohotovosť.

Toto sú traja najhorší zabijaci krásy

Autor: Mária
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa