Kedy a ako odtečie plodová voda?

Kedy a ako odtečie plodová voda?

Azda každá budúca mamička rieši otázku, ako vlastne spozná, že pôrod je už tu. Neraz patrí k prvým signálom začiatku pôrodu odtok plodovej vody. No spoliehať sa na to vôbec nemožno.

Kedy môže odtiecť?
Plodová voda môže odtiecť niekoľko hodín pred pôrodom, niekedy však „praskne“ až pri dobre rozbehnutom pôrode, keď sa dieťatko už skutočne tlačí von. Spravidla je ale postup v našich pôrodniciach taký, že rodičke plodovú vodu lekári „pustia“, aby sa pôrod urýchlil. Ak plodová voda odtečie a nenastanú u ženy pravidelné kontrakcie naznačujúce, že pôrod je blízko, zvyčajne lekári zvolia vyvolanie pôrodu do 24-48 hodín.

Bábätko bez plodovej vody, respektíve s nedostatkom plodovej vody, totiž môže byť ohrozené infekciou. Pokiaľ k odtoku plodovej vody dôjde príliš skoro počas tehotenstva (do 37. týždňa), býva to signálom predčasného pôrodu. Príčiny predčasného prasknutia  plodových obalov bývajú rôzne (napríklad infekcia, nadmerná námaha, a iné), no v týchto prípadoch je potrebné čo najskôr odísť do nemocnice.

Ako odtečie?
Premýšľate, akým spôsobom vám vlastne plodová voda odtečie? Môže to byť skutočne rôzne a niekedy ani nemusíte poznať, že vám voda odteká. Často sa stane, že plodová voda odtečie v noci počas spánku a žena sa prebudí s pocitom mokra. Plodová voda vám tiež môže odtiecť pri prudšom pohybe a niekedy aj po klystíre (zvykne sa ešte stále aplikovať ženám v mnohých našich pôrodniciach). Ako sme už spomenuli, častým scenárom je aj „pustenie“ plodovej vody v pôrodnici.

V neposlednom rade treba myslieť na to, že plodová voda môže naozaj odtekať aj postupne a nenápadne. Prejaví sa to napríklad pocitom neustáleho mokra na nohavičkách. Niektoré ženy si všimnú, že z nich aj po vymočení stále niečo tečie a nie sú schopné to zadržať – aj takto vám môže plodová voda odtekať.  

Plodová voda odteká postupne a aj keď vám odtečie veľké množstvo naraz, neznamená to, že bábätko je bez „vody“. Pokiaľ si nie ste istá, či vám naozaj odteká plodová voda, môžete použiť vložku a tú následne priniesť do pôrodnice na rozbor. Plodová voda je (v ideálnom stave) bezfarebná, teda číra a bez zápachu. V prípade, že spozorujete odtekanie zakalenej, hnedastej či zelenkastej plodovej vody, unáhlene sa dostavte do pôrodnice.

To, kedy a ako vám odtečie plodová voda, závisí od mnohých faktorov. Dokonca ani pri viacerých pôrodoch jednej a tej istej ženy, to nemusí byť vždy rovnako. Jeden pôrod sa vám môže začať prasknutím plodovej vody, pri ďalšom vám môže prasknúť až tesne pred porodením bábätka.

Keď vám už plodová voda začne odtekať, mali by ste sa mať na pozore, pretože riziko infekcie je zvýšené. Nemali by ste sa kúpať, robiť si samovyšetrenie alebo mať pohlavný styk. Za normálnych okolností sa odporúča odísť do pôrodnice asi do dvoch hodín od odtoku plodovej vody.

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa