Kedy dieťa v lete ochladzovať? Je na to vhodná voda?

Kedy dieťa v lete ochladzovať? Je na to vhodná voda?

Obyčajne berú mamičky horúčku svojho drobčeka negatívne. Na druhej strane ide o veľmi pozitívnu vec a známkou toho, že imunitný systém dieťaťa dobre funguje.

Napriek tomu sú horúčky často rušivé, pretože spôsobujú zmenu správania dieťaťa, to sa cíti letargicky a úzkostlivo. Niekedy je však horúčka aj známkou vážneho ochorenia. Ak sa do organizmu dostanú choroboplodné zárodky (baktérie, vírusy, huby ap.), spôsobujú v tele hostiteľa tvorbu látok, nazývaných pyrogény.

Nie digitáne teplomery
Sú to látky, ktoré dokážu stimulovať riadiace centrum teploty v mozgu na nastavenie vyššej telesnej teploty. Na meranie a sledovanie teploty používame klasické ortuťové i moderné digitálne teplomery. Klasickým trvá zmeranie teploty až 5 minút, digitálnym len niekoľko sekúnd. U nižších teplôt meriame väčšinou ráno a večer. Väčšina zvýšených teplôt sa ľahko lieči doma, ale na dlhodobé vysoké horúčky by sa mal už pozrieť lekár.

Dieťaťu by ste mali dať paracetamol alebo ibuprofen. Pokiaľ ide o vírus alebo infekciu v tele netreba užívať spomínané lieky. Pokiaľ je vaše dieťa podráždené, má vyššiu teplotu, môžete ho okúpať vlažnou vodou. Voda pomáha ochladzovať povrch kože a znížiť vnútornú teplotu, aspoň dočasne. Aspoň tým upokojíte dieťa pred spaním. Vyhnite sa ale príliš chladnej vode, ktorá by mohla byť preň šokom. Tenké povliečky a periny umožnia detskej pokožke dýchať a zároveň odvádzajú z tela pot.

Mliečkom na horúčku
Ak má dieťa menej ako pol roka, malo by si vypiť mliečko. Samo si ho bude určite pýtať. Je to prirodzená reakcia na stratu tekutiny v tele potením. Telo vášho bábätka využíva pot, aby sa chladilo. Ak má viac ako pol roka, môžete mu dať zriedené šťavy. Merajte teplotu pravidelne, aby ste sa presvedčili, že horúčka klesá, alebo aspoň nestúpa. Pozor na horúčky, ktoré sprevádza vyrážka.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa