Kedy ľutovať žiadosť o rozvod?

Kedy ľutovať žiadosť o rozvod?

Určite ste v hlave mali aspoň tucet príčin, prečo sa rozviesť. A možno po čase plánovania aj stovky.

Pracovali ste na tom ticho a takticky alebo nahlas a impulzívne, ako skoncovať s niečím, čo už dlho nefunguje alebo sa skrátka nedá vydržať. Ako naštartovať novú životnú etapu bez zlyhávajúceho manželstva?

Takú, ktorá možno okrem množstva postrádaných vecí bude obsahovať aj niečo naviac, nádej.  Že všetko môže byť lepšie, onakvejšie, slobodnejšie, viac podľa vašich predstáv a snov, žeby vlastne ten život mohol vyzerať celkom inak.

Ak máme už dávno zrátané dve a dve, alebo nebodaj v manželstve doslova trpíte, rozvod môže byť jediným možným riešením. Ale kedy sa ho radšej vzdať?

Ak ste sa rozhodli po tlakom
Do vášho vzťahu možno zasahuje oveľa viac faktorov, ako len správanie, želania, hádky a kompromisy vás dvoch. A možno tam absolútne nemajú čo robiť. A krajnej situácii robíme krajné rozhodnutia. Možno porušil niektorú z pre vás dôležitých zásad alebo zlyhal v niečom, o čom vie, že vám ublíži. Možno sa práve v tejto chvíli ani nemôže brániť.

Rozhodnutia odklepnuté pod vplyvom silných okolností nebývajú také pevné a spoľahlivé, ako tie, čo dozrejú priamo vo vás.


Ak sa vaše životy práve menia
Rozhodnutia „za chodu“ tiež nebývajú najšťastnejšie. Ak sa vaša životná, finančná, materiálna, rodinná či pracovná situácia práve teraz radikálne mení a vy máte pocit, že za nových podmienok už vaše staré manželstvo nepripadá do úvahy, vyčkajte.

Dobre známi ľudia v spojení v novými situáciami nás vedia nečakane prekvapiť. Rozhodujte sa, až keď sa situácia ustáli, nie pod vplyvom náhlych emócii a predsudkov. Možno váš vzťah životná zmena posilní. Za pokus to určite stojí.

Ak sú deti v nesprávnom veku
Správne načasovanie rozvodu s ohľadom na vaše spoločné deti asi nie je najvhodnejší termín. Keď sú už v štádiu, že vnímajú, ale nevedia dobre pochopiť, je to vraj pre ne najhoršie.

Malé deti môžete vychovať už do novej situácie, u dospievajúcich ide najmä o to, aby sa s novým štádiom rodinného života zmierili s prijali ho. Ale vo veku medzitým (asi 9 až 12-ročné deti), rozchod rodičov vnímajú veľmi ťažko. Aj keď sa tak navonok vôbec nemusia javiť, tieto emočne hlboké zážitky sa na nich podľa psychológov neskôr prejavujú.

Iste, pre každé dieťa je lepšie vyrastať radšej v šťastnej, aj keď rozvedenej rodine, ako naopak, ale načasovanie zmien vždy treba dôkladne zvážiť.

Autor: Milota

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa