Kedy nesušiť bielizeň vnútri?

Kedy nesušiť bielizeň vnútri?

Jesenné a zimné obdobie nepraje sušeniu bielizne vonku, a tak sme nútení hľadať iné možnosti, kde svoju bielizeň vysušiť. Nie všetci majú doma šikovného pomocníka v podobe sušičky, takže treba hľadať iné riešenia.

V obchode s bielizňou chytíte svrab 

Neraz je tým riešením sušenie bielizne vo vnútri pri radiátore. No hoci sa to na prvý pohľad môže zdať úplne v poriadku, môže to byť i nebezpečné.

Prečo?
Podľa odborníkov je sušenie bielizne vnútri potenciálnym rizikom pre osoby trpiace astmou, sennou nádchou či inými alergickými problémami. Štúdia vykonaná v Glasgowe preukázala, že vo veľa domácnostiach bola vlhkosť vzduchu príliš vysoká a vo väčšine prípadov za to mohla práve bielizeň sušiaca sa vnútri.

Podľa danej štúdie bolo zvýšenie vlhkosti vzduchu v byte až o 30% v deň prania a o 15% priemerne. Vlhký vzduch v našich príbytkoch je ideálnym prostredím na množenie sa roztočov a spór plesní. Ak máte doma problémy s plesňami na stenách, potom by ste na sušenie bielizne vnútri mali naozaj zabudnúť. Plesne totiž nie sú len estetickým problémom interiéru, ale majú mnoho negatívnych účinkov na organizmus.

Test: Vyskúšali sme kvalitnú zoštíhľovaciu bielizeň!

Okrem iného zhoršujú už spomínané alergie či astmu, môžu však spôsobovať i rôzne ochorenia dýchacích ciest a prispieť napríklad aj k nepríjemnému zápalu pľúc. Nebezpečné sú okrem alergikov obzvlášť pre malé deti či tehotné ženy a ľudí s oslabenou imunitou.

Nevieme vetrať
Pri nadmernej vlhkosti vzduchu v našich bytoch však nejde len o sušenie bielizne, na príčine je množstvo ďalších vecí. Dnes je trendom zatepľovať, aby sme ušetrili na energiách, čo však prispieva k hromadeniu vlhkosti vnútri, pokiaľ správne a dostatočne nevetráme.

Para sa tak hromadí vnútri a zvyšuje sa vlhkosť vzduchu a dochádza k množeniu plesní a roztočov. Doma nám tak vzniká nezdravé prostredie, ktoré sa môže podpísať na zhoršenom zdravotnom stave.

Čo robiť?
Ak chceme mať doma zdravé ovzdušie, nesmieme zabúdať na dôkladné a pravidelné vetranie. Platí tiež, že nábytok by nemal byť pristavený tesne k stenám, ale nechávame medzi nábytkom a stenou medzeru. Pokiaľ je to čo i len trochu možné, bielizeň nesušíme vo vnútri, aby nám zbytočne nezvyšovala vlhkosť v byte. Dôležité je dôkladne vyvetrať i po sprchovaní či kúpeli. Na zistenie vlhkosti vzduchu sa používajú vlhkomery, respektíve rôzne bytové meteostanice, ktoré okrem iných parametrov merajú aj vlhkosť vzduchu.

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa