Kedy pri sprchovaní riskujete nádor?

Kedy pri sprchovaní riskujete nádor?

Ženy, ktoré si neustále sprchujú vagínu majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú na rakovinu vaječníkov.

Vedci sledovali viac ako 40.000 žien v Spojených štátoch a v Puerto Rico v priebehu jedného roka. Na konci tohto obdobia bola až 500 z nich diagnostikovaná rakovina vaječníkov.

Iné rizikové faktory
Práve táto skupina sa priznala, že sa oveľa častejšie sprchovala ako je štandard. Avšak, presný vzťah medzi týmito ženami a sprchovaním treba ešte viac skúmať. Samozrejme, že treba vziať do úvahy aj ďalšie faktory ako je životný štýl, stravovanie, genetika, infekcie v oblasti genitálií. To všetko je oveľa pravdepodobnejšia príčina ako samotné hygienické sprchovanie

Kvalita štúdie je však veľmi dobrá, čo potvrdila skupina lekárov a preto treba vziať výsledky do úvahy. "Musíme mať na pamäti, že sprchovanie môže byť vždy už marker pre rakovinu,“ hovoria výskumníci. Klinický profesor pôrodníctva a gynekológie Brian Dardik hovorí, že ženy, ktoré to so sprchovaním sa dole preháňajú, majú viac infekcií, a samotné infekcie potom môžu spôsobiť väčšiu náchylnosť k ďalšiemu zápalu v tkanivách, ktoré zvyšujú výskyt rakoviny.

Samočistenie
Zástancovia sprchovania hovoria, že sa iba snažia udržiavať oblasť genitálií sviežu, no na druhej strane treba vziať do úvahy aj biologický fakt vaginálneho samočistenia a to, že príliš častým umývaním si intímnych oblastí a vaginálnymi sprchami sa zbavujeme aj prospešných baktérií, ktoré nám telo chránia.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa