Kedy treba prestať "kecať" do výberu partnera svojich detí?

Kedy treba prestať "kecať" do výberu partnera svojich detí?

Nespokojnosť rodičov s výberom partnera svojho dieťaťa je široký pojem.

Určité antipatie sú pochopiteľné, ak sa bavíme napríklad o 15-ročných dievčatách, keďže dospievajúca mládež často nedokáže rozoznať všetky riziká vyplývajúce z vlastného rozhodnutia. Pri ľuďoch v zrelom veku je to iné.

Prečo to rodičia robia?
Rodičia často vravia, že chcú pre deti iba to najlepšie. Čo je dobré pre rodičov však nemusí byť dobré pre deti a naopak. Motivácia rodičov k neustálemu „kecaniu“ do výberu partnera môže byť rôzna. V predstave, kto by sa k dieťaťu hodil sa môžu premietať vlastné nenaplnené partnerské ambície. Inokedy ide o žiarlivosť, že niekto tretí „zlízne smotanu“ výchovy. Na nového partnera môže žiarliť jeden z rodičov, ktorý ťažko prijíma fakt, že jeho dieťa dospelo. Niektorí rodičia majú príliš ochranársku výchovu a nechcú, aby sa ich dieťaťa „popálilo“, preto na každom partnerovi nájdu niečo negatívne.  

Je dobré zamyslieť sa nad tým
Rodičov určite netreba slepo poslúchať len preto, že sú rodičmi. Na druhej strane netreba byť k ich radám úplne hluchý. Keďže „láska je slepá“, niekedy práve rodičia vidia, že zvolený partner nie je ten pravý. Minimálne si ich treba vypočuť a zhodnotiť, či na ich argumentoch nie je trocha pravdy. Naši blízki, rodičia, súrodenci, priatelia si dokážu ľahšie všimnúť niečo, čo zamilovaný človek prehliada.

Kritika od rodičov neznie lákavo
Zamilované dieťa zvyčajne na kritiku rodičov na adresu svojho „úžasného“ partnera reaguje hnevom. Ak mu budete vyhovárať vzťah kvôli povahe partnera, jeho problematickej osobnosti, nevhodným záujmom či farbe pleti alebo inému náboženstvu dosiahnete len to, že váš potomok buchne dverami a odíde z rodičovského domu. Aj keby ste mali pravdu, ide o nevyžiadaný názor. Ak je to čo len trochu možné skúste sa s dieťaťom bez emócií porozprávať. Povedzte mu svoj názor, vysvetlite svoje obavy a dúfajte, že „vytriezvie“.

Neuveriteľné: Hádky prispievajú k väčšej stabilite vzťahu!

Chce to kompromisy
V rámci rodinných vzťahov si máloktorá situácia vyžaduje toľko citlivosti a kompromisov ako vytváranie vzťahu s partnerom svojho dieťaťa. K problematickej atmosfére často prispievajú doslova detaily, ktorých odstránenie nie je jednoduché. Niekedy to môže byť prvý dojem, ktorý si vytvoríme alebo predsudky, ktoré nám bránia vnímať človeka takého, aký naozaj je. Dôležité je učiť sa rešpektovať druhého. Neznamená to automaticky s ním súhlasiť, ale dať mu šancu prejaviť sa z pozitívnej stránky.

77-ročná baletka! Madame Poole robí na pódiu neuveriteľné veci! (FOTO)

Najťažšie situácie
Medzi emočne najzaťažujúcejšie situácie patrí tá, keď mladí manželia žijú v spoločnej domácnosti s rodičmi, ktorí odmietajú partnera. Podobné je to i vtedy, keď síce bývajú sami, ale s rodičmi sú v častom kontakte a hlavnou témou rozhovorov je partnerovo správanie. V prípade, že sú tieto stretnutia pre vás stresujúce a majú negatívny vplyv na atmosféru spolužitia, jednou z možností je kontakt s rodičmi obmedziť a vysvetliť im, že si neprajete, aby vám zasahovali do vzťahu. Problémy môžu nastať i vtedy, ak sa partner od svojej rodiny citovo a názorovo neodpútal. To už je však iná kapitola.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa