Kedy viete, že čakáte sladké dievčatko?

Kedy viete, že čakáte sladké dievčatko?

Väčšina žien má v tehotenstve rôzne zvláštne chute. Tie najtypickejšie zahŕňajú túžbu na sladké, slané, korenené alebo tučné jedlá.

Niekedy, dokonca na nepotravinové produkty! Kým tieto chute sú s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledkom hormonálnych a metabolických zmien, ktoré sa odohrávajú v ženskom tele, niektorí hovoria, že sa podľa nich dá odhaliť pohlavie dieťaťa.

Chute sú dobre známym a očakávaným príznakom tehotenstva. Nedostatok špecifických živín v strave môže viesť k zvýšenej potrebe konzumovať určité potraviny. Príjem potravy je tiež známy vo vzťahu k emóciám tehotných žien. Počas tehotenstva môžu ženy túžiť po konkrétnych potravinách vedome či nevedome, ako reakcia na emocionálne potreby. Ďalším vysvetlením je, že chute slúžia ako prostriedok rozlúštenia pohlavia drobčeka pred finálnym ultrazvukom.

Nutričný deficit
Niektoré tehotné ženy dokážu túžiť aj po nevhodných látkach ako sú kriedy, nečistoty alebo íl. Ide o ochorenie s názvom pica, o kompulzívnu poruchu príjmu potravy, ktorá spôsobuje, že človek túži po zložke, ktorá nie je všeobecne určená pre ľudskú potrebu.

Najlepšie vysvetlenie hovorí, že sa telo pokúša získať vitamíny a minerálne látky, ktoré mu môžu chýbať v potrave. Tieto túžby sú spojené so špecifickými nutričnými nedostatkami, napríklad chute na ľad súvisia s nedostatkom železa, na kriedu alebo nečistoty s nedostatkom esenciálnych mastných kyselín.

Je to dievča?
Mnoho ľudí verí, že abnormálne chute na nezvyčajné látky počas tehotenstva sú spôsobené ženským pohlavím dieťaťa. Plus, keď sa ukáže, že má tehuľka rada nadmieru sladkosti ako je čokoláda alebo sladké mliečne výrobky, bude mať "sladké" dievčatko.

Je to chlapec?
Ak žena túži po kyslom, slanom, korenenom alebo potravinách bohatých na bielkoviny, môže to znamenať, že čaká chlapca. S najväčšou pravdepodobnosťou je to chlapec, pretože muži sú väčšími milovníkmi mäsa.

Zatiaľ neexistuje spoľahlivé vysvetlenie predpovedania pohlavia dieťaťa na základe chutí. Je to jeden z mnohých zvláštnych ukazovateľov. Presnejšie úvahy hovoria, že zvláštne chute sú skôr výsledkom hormonálnych zmien, nutričných potrieb a psychologických zmien u tehuľky.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa