Knihy podporujú inteligenciu a všeobecný prehľad. Ako z detí vychovať čitateľov?

Knihy podporujú inteligenciu a všeobecný prehľad. Ako z detí vychovať čitateľov?
4 fotiek v galérií

Nalákať deti v dobe mobilov, tabletov a ďalších zdrojov pasívnej zábavy ku klasickým knihám nie je jednoduché. Rozhodne by ste sa o to ale mali pokúsiť a ich vzťah k čítaniu začať budovať už odmala, teda dávno predtým, než samy začnú čítať.

Dôvodov, prečo viesť deti k čítaniu, je naozaj veľa. Deti, ktoré čítajú, nemajú tak často problémy s poruchou pozornosti, lepšie rozumejú textu, majú väčšiu slovnú zásobu, rozvíjajú svoju fantáziu, majú lepšiu pamäť a prirodzenou cestou obohacujú svoj všeobecný prehľad. „V tomto veku deti milujú učenie. Pre ne je možnosť učiť sa základnou zručnosťou a vedia prijímať oveľa viac informácií ako my – dospelí.“ hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

 
Kúzelné čítanie.

Čítanie tiež pôsobí veľmi dobre na psychiku a vnútorný pokoj. V dnešnej roztržitej dobe, keď už sa väčšina z nás ani nenaje bez toho, aby zároveň nekontrolovala sociálne siete, je čítanie jednou z mála činností, pri ktorej sa nedá robiť iná aktivita. V neposlednom rade čítanie zlepšuje spánok. To súvisí nielen s vyššie spomínaným pokojom, ale i s faktom, že pokiaľ si pred spaním čítame namiesto sledovania televízie alebo mobilu, nevystavujeme sa účinkom modrého svetla z obrazoviek, ktoré potláča vyplavovanie spánkového hormónu melatonínu. A nakoniec - deti vám poďakujú i v neskoršom veku, podľa niektorých štúdií totiž čitatelia tiež menej trpia Alzheimerovou chorobou! Ako teda deti viesť k čítaniu už od malička?

 
 Kúzelné čítanie.

1. Začnite čo najskôr

Čítanie pred spaním je jedným z najlepších spôsobov, ako začať vychovávať malých čitateľov. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Tento večerný rituál nielen že posilňuje vzťah medzi dieťaťom a rodičom. Hlas rodiča, ktorý predčíta, dieťa upokojuje a pomáha mu zaspať. Zároveň je rodič pre deti prvým vzorom, pokiaľ dieťa vidí, že čítate vy, bude vás chcieť napodobniť a čítať si tiež. A i keď vaše deti ešte čítať nevedia, zožeňte im obrázkové knižky, aby si navykli listovať papierovou knihou.

2. Využite interaktívne pomôcky

Pripravte sa na to, že lákadlá v podobe blikajúcich obrazoviek a prístrojov vyludzujúcich zvuky budú knižkám veľkou konkurenciou. Na moderných hračkách nie je nič zlé, vyberajte ale také, ktoré nie sú vyložene pasívne. Malých čitateľov (i nečitateľov) budú baviť knižky z edície Kúzelné čítanie od Albi, ktoré sa deťom prihovárajú pomocou interaktívnej ceruzky. Ceruzku stačí priložiť na obrázok a tá začne rozprávať príbeh alebo popisovať, čo dieťa na obrázku vidí. „Deti majú radi a motivuje ich, ak môžu počuť hudbu, napodobňovať zvuky, hovoriť nové slová, samé si čítať, spievať, preto by hudba aj obrázky mali byť samozrejmou súčasťou ich učenia. Deti sa potom prirodzene formou hier učia poznávať svet okolo seba, čo im Kúzelné čítanie ponúkne,“ dopĺňa psychologička.

Vyberať môžete z desiatok pútavých knižiek pre rôzne vekové kategórie a podľa rôznych záujmov dieťaťa.

3. Choďte spoločne do knižnice

Pravidelné výlety do knižnice sú skvelým spôsobom, ako z kníh urobiť bežnú súčasť života dieťaťa už odmala. Nájdite si na návštevu knižnice dosť času a nechajte dieťa objavovať a vybrať si knižky, ktoré ho zaujmú. I v dospelosti pre neho potom bude chodenie do knižnice úplne prirodzené. Vám knižnica zase ušetrí veľa peňazí a miesta v byte.

4. Využívajte na čítanie každú voľnú chvíľku

Knižka nezaberie veľa miesta, takže môžete mať jednu v kabelke a ďalšie dve napríklad v aute. Chytro tak využijete každú chvíľku nudy či už v čakárni u lekára, na pošte, alebo na cestách. A kto si číta, nehnevá!

 
Kúzelné čítanie.

5. Nenúťte deti čítať, pokiaľ sa im nechce

Nútenie je najlepší spôsob, ako človeka od niečoho odradiť. Preto keď práve váš potomok na čítanie nemá chuť, nenúťte ho. Zvlášť v dobe, keď sa dieťa učí čítať, je pre neho táto aktivita veľmi vyčerpávajúca a i keď trénovať sa samozrejme musí, neprežeňte to s intenzitou. Myslite na to, že človek by mal mať s čítaním spojené hlavne príjemné pocity.

Platená reklama

 4 fotografií

Knihy podporujú inteligenciu a všeobecný prehľad. Ako z detí vychovať čitateľov?Knihy podporujú inteligenciu a všeobecný prehľad. Ako z detí vychovať čitateľov?Knihy podporujú inteligenciu a všeobecný prehľad. Ako z detí vychovať čitateľov?Knihy podporujú inteligenciu a všeobecný prehľad. Ako z detí vychovať čitateľov?
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa