Kolegov v práci si nevyberáme. Prichádzajú a odchádzajú nielen tí dobrí

Kolegov v práci si nevyberáme. Prichádzajú a odchádzajú nielen tí dobrí

Máte permanentný konflikt s vašou kolegyňou. Neviete si ju skamarátiť, vaše vzťahy sú na bode mrazu a každým dňom je to horšie a horšie. Už ste rezignovali, no v hlave vám vŕta červík, že keď sa nepomstíte vy, pomstí sa vám ona. Kolegov v práci si nevyberáme. Prichádzajú a odchádzajú nielen tí dobrí, ale aj tí zlí. Ako si zachovať v práci chladnú hlavu, ak vás stále niekto neschopný vytáča?

Je veľa spôsobov, ako sa pobaviť na úkor druhého, bez toho, aby to vedel. Nepriateľa v myšlienkach vyzlečte a pošlite prejsť sa do kuchynky a naspäť po celej firme. Ignorujte návaly afektu nepriateľských kolegýň, ak budú mať zase svoju chvíľku. Každý sa nejako prejavuje a vy sa neznepokojujte nad všetkým, čo kto robí. Nechajte kolegyňu predsa dýchať, inak budete mať problémy so zákonom.

Ako to zmeniť?
Vaše správanie by malo byť neutrálne. Ona vám chce spôsobiť čo najviac utrpenia, ak na to nebudete nijako reagovať, skôr len s úsmevom na tvári, zrejme pochopí, že kope vedľa. A vy sa konečne budete môcť sústrediť na to, kvôli čomu práci venujete podstatnú časť svojho života.

Intrigánka
Je ich neúrekom a ich celoživotným poslaním je spriadať nite zákernosti, zlomyseľnosti a závisti. Ich činy neraz mávajú na obete katastrofálny dopad, napriek tomu však práve ony zo situácie vyviaznu s tým najčistejším štítom. Že vás z toho ide poraziť? Zadržte, ony vlastne potrebujú poľutovanie. Sú zamotané do spleti vlastných komplexov, zlyhaní a neúspechov.

Vie, že je neschopná, má starosti sama so sebou. Bojuje so svojimi náladami, predsudkami. Vymýšľa si úžasné príbehy zo svojho fádneho života, lebo chce byť pred ľuďmi dokonalá, a pritom jej nie je čo závidieť. Jej pracovná minulosť je rovnako opradená rúškom tajomstva. Možno bola desať rokov v zahraničí na stáži. Ale čo tam vlastne robila? Hlavne, že to dobre znie.

V robote sa majú predovšetkým riešiť pracovné záležitosti, ak rieši všetko ostatné a pred všetkými, nemusíte jej vy nič hovoriť, za chvíľu jej samo vedenie príde vynadať. Stále nestíha, nerobí svoje úlohy načas, aj keď rozprávať o nich vie teda nadmieru.

Bráni sa školeniam, nadčasom a keď sa jej niečo nepáči, uteká sa vyžalovať šéfovi. Toto nie je rafinovanosť, ale hlúposť. Po čase jej dôjdu výhovorky, témy na klebetenie, lebo už poohovárala všetkých a neostal nikto, s kým by sa mohla normálne porozprávať. Pozor, reč nie je iba o ženách. Často sa k nám vedia správať rovnako zle aj mužskí kolegovia.

Autor: Heidi

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa