Koľko stresu je v tehotenstve už priveľa?

Koľko stresu je v tehotenstve už priveľa?

Hoci sa o strese hovorí ako o niečom negatívnom a niečom, čoho by sme sa mali snažiť zbavovať, nedá sa ho celkom vytesniť z nášho života. Stres je jednoducho súčasťou života človeka a v rôznych situáciách je nám dokonca užitočný.

V tehotenstve sa budúcim mamičkám okrem iného tiež odporúča, aby sa nestresovali, pretože to môže mať neblahý účinok na bábätko. Lenže nestresovať sa úplne nedá ani v tehotenstve. Veď už len samotná gravidita je pre veľa žien riadnou skúškou nervov. Koľko stresu si teda v tehotenstve môžeme „v zdraví“ dovoliť?

Bábätko cíti s nami
Kedysi si ľudia mysleli, že pre tehotnú ženu z pohľadu vplyvu na bábätko, je najdôležitejšia strava. Tehuľkám sa odporúčalo často jesť za dvoch, alebo aspoň jesť vyváženú a zdravú stravu. Lenže dnes sa už vie, že matka vplýva na dieťa nielen výživou, ale celým radom ďalších faktorov. Vrátane svojho psychického rozpoloženia. Bábätko v brušku totiž cíti, či je matka v duševnej pohode alebo nie. Cíti, keď je smutná a v strese, alebo naopak, šťastná. A je logické, že ak na človeka môže stres pôsobiť negatívne, platí to aj o nenarodenom bábätku.

Môžem potratiť?
Veľa budúcich mamičiek trápi otázka, či priveľa stresu môže viesť aj k potratu. Podľa viacerých štúdií to vyzerá tak, že nadmerný stres matky by mohol naozaj zvyšovať aj riziko potratu. Okrem iného to majú zrejme na svedomí zvýšené hladiny hormónu kortizolu, ktorý sa pri strese vylučuje.
Príbehy mnohých žien tiež ukazujú, že bábätko v brušku neraz nevydržalo vážnejšiu stresovú situáciu, ktorou matka prechádzala (rôzne vážne udalosti, úmrtia najbližších a podobne).

Iné ťažkosti
Deti žien, ktoré v tehotenstve prežívali veľa stresu, sa častejšie vyskytovali poruchy imunity či astma. Stresu možno často pripísať aj predčasný pôrod a ukázalo sa, že deti vystresovaných mamičiek mávali tiež častejšie rôzne emočné poruchy. Stres u niektorých žien navyše ide veľa krát ruka v ruke s požívaním alkoholu, s cigaretami, prípadne aj inými návykovými látkami, čo len zvyšuje riziká pre dieťa.

Slovenské rodičky trpia pri pôrodoch viac ako ostatné: Tu je dôvod!

Hlavne pokoj
Prirodzene v tehotenstve žena zažíva určitú porciu stresu každý deň a pre bábätko to spravidla neznamená žiadny problém. Netreba si preto pridávať starosti a riešiť, či váš stres z toho, že meškáte do práce alebo k lekárovi, môže bábätku uškodiť.

Ak však žena zažíva denne stres v práci alebo v iných oblastiach života, bolo by dobré snažiť sa o dosiahnutie psychickej pohody a čo najviac eliminovať situácie, ktoré stres u ženy vyvolávajú.  
Pokiaľ máte napríklad veľmi stresujúce zamestnanie a bojíte sa, ako by mohlo priveľa stresu vplývať na vaše nenarodené bábätko, porozprávajte sa o tom s vaším lekárom na tehotenskej poradni.

Budúce mamičky by sa mali snažiť prežiť tehotenstvo v čo najväčšej psychickej pohode – doprajte si relax, oddych, rozmaznávanie, sústreďte sa na pekné veci, ktoré vo vás vyvolávajú radosť. Prospejete tým sebe i svojmu očakávanému bábätku.

Konzultujte všetky cviky počas tehotenstva, najmä tieto

Autor: mj

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa