Koľko vajíčok denne môžeme bez obáv zjesť?

Koľko vajíčok denne môžeme bez obáv zjesť?

Vajce denne neublíži. Žlto-biely nepriateľ zmenil imidž. Už sa ho nemusíte báť. Osud vajec prešiel dramatickými zvratmi. Kým v polovici minulého storočia boli vajcia pre vysoký obsah živín považované za nevyhnutnú súčasť každodennej stravy.

Neskôr, v dôsledku nárastu obezity a srdcovo-cievnych chorôb, dostali pečiatku cholesterolového zabijaka. Nie je to tak dávno, čo vedci vyvrátili niektoré zažité tvrdenia a vajcia sa vrátili do jedálneho lístka. Koľko ich môžete bez obáv zjesť?

Čo zistila veda?
Mýty o konzumácii vajec vyvrátila v roku 2001 americká lekárska spoločnosť, ktorá sa zaoberá chorobami srdca. Zverejnila výsledky rozsiahleho výskumu, podľa ktorých cholesterol vo vajciach má iba nepatrný vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Vajcia zároveň obsahujú látky, ktoré pomáhajú cholesterol spracovať a obmedzujú jeho ukladanie v krvi. Lekári z Harvardovej univerzity skúmali účinky vajec na 120-tisíc zdravých mužoch a ženách a neobjavili žiadne dôkazy, že by konzumácia jedného vajca denne zvyšovala riziko infarktu či mŕtvice.

Všetko v jednom
Z hľadiska výživových hodnôt sú vajcia vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré organizmus vie dokonale využiť. Žĺtok je napumpovaný vitamínmi, minerálmi a ďalšími dôležitými látkami. Vo vajciach sa nachádza aj kyselina DHA, ktorú musíme prijímať v strave. Je nevyhnutná na tvorbu a ochranu nervových vláken, ovplyvňuje pamäť a je stavebným prvkom mozgu.

Až tretinu žĺtka tvoria fosfolipidy — látky, ktoré sú súčasťou bunkových membrán. Patrí k nim aj cholín, ktorý podporuje trávenie, znižuje ukladanie tuku v cievach, priaznivo pôsobí na pečeň, zlepšuje pamäť a má aj protirakovinové účinky. Sfarbenie žĺtka spôsobujú farbivá xantofyly, ktoré patria medzi karotenoidy. Napríklad luteín a zeaxantín chránia pred sivým zákalom a stareckou slepotou.

Diétna príprava
Vajciam sa vyčítal aj obsah tuku — v jednom vajci je ho asi 5 gramov, lenže väčšinou sú to nenasýtené tuky, ktoré sa považujú za zdravé. Najkvalitnejšie vajcia znášajú sliepky, ktoré dostávajú v potrave ľanové semienka. Ich vajíčka majú vyšší obsah nenasýtených mastných kyselín omega-3 a vitamínu E. Najväčší problém nie sú vajíčka, ale spôsob ich prípravy a ingrediencie, ktoré sa k nim často pridávajú na tanier — tučný syr, párky, slanina... Najdiétnejšie sú varené a miešané vajíčka, obložené zeleninou a zajedané celozrnným pečivom.

Tipy pre najlepšie závarky do polievok

JEDNO či dve?
Veľké vajce obsahuje okolo 186 mg cholesterolu, pričom všetok sa nachádza v  žĺtku. Podľa medicínskych odporúčaní by zdraví ľudia mali zo stravy prijať maximálne 300 mg cholesterolu denne

Tri báječné rady:
1. Volské oko, vajce namäkko a sneh z bielkov pripravujte z čerstvých vajec – do 9 dní po znesení. Zistíte to tak, že od dátumu trvanlivosti odpočítate 28 dní.
2. Vajcia staršie ako 10 dní využite na  varenie a  pečenie. Uvarené natvrdo sa dobre šúpu
3. Na  farbenie veľkonočných vajec používajte iba potravinárske farby, lebo cez škrupinu prenikajú až k bielku.

Vieme presne, koľko zemiakov vám na tanieri bohato stačí!

Autor: Jana Brožíková/BŽ

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa