Koľko vášho úspechu kolegovia "vydržia"?

Koľko vášho úspechu kolegovia "vydržia"?

Znova vám šéf pridelil odmeny a kolegyňa nedostala nič? Alebo oznámili vaše povýšenie a zvyšok oddelenia na vás krivo pozerá? Alebo ste na stretávke zistili, že ste to po škole dotiahli najďalej? Nečakajte od okolia pochvalu a povzbudenie, úspech sa totiž neodpúšťa!

Prečo? Jednoducho preto, že závisť je vždy silnejšia než dobroprajnosť a hlavne objektívnosť. Alebo si vaše závistlivé kolegyne všimli, že máte dvojnásobok nadčasov, vaše projekty sú úspešnejšie a so svojimi úlohami nikdy nemeškáte? Ako to stíhate?

Psychologická poradňa: Pošlite otázku našej psychologičke SEM

To ich veru nezaujíma, váš šéf má našťastie prehľad. Takže už čoskoro môžete čakať nepríjemné ohováranie, reči o tom, že sa mu tajne zaliečate, alebo že máte na vyšších miestach protekciu. Úspech druhých sa nesie len veľmi ťažko, hlavne ak je vaše okolie voči svojim výkonom nekritické a odmieta vidieť čas, námahu a energiu, ktorú ste do svojej práce vložili. Nenechajte sa však znechutiť, nepočúvajte zlomyseľné reči o kariéristkách ani podobné nezmysly. Ak vás práca teší a napĺňa a nechodíte si na osem hodín denne poklebetiť ku káve, robíte dobre.

Za úspech sa nehanbite
Malé každodenné víťazstvá v práci dokážu povzbudiť, na veľké úspechy sa však čaká aj roky. A nie veru pasívne. Ide zvyčajne o systematickú drinu, kedy máte za sebou mnoho nudných či nezáživných úloh, skúsenosti, ktoré ste však takto nazbierali sa vám vrátia aj s úrokmi. Ak patríte medzi cieľavedomých ľudí, nebojte sa ísť za svojím cieľom. Nenechajte si vsugerovať, že ak sa vám darí v práci, znamená to automaticky, že určite zanedbávate manžela, alebo deti. Tak ako ste v práci na 110 percent usilovnou pracovníčkou, môžete byť doma naplno milujúcou manželkou a matkou.

Úspech ako skúška
Máte pocit, že strácate kvôli svojim úspechom najbližších? Ak sa jedná o rodinu, tak poriadne pribrzdite a zamyslite sa nad tým, či ste toho neobetovali už dosť. Vaši najbližší by vás mali vo vašom snažení podporiť, všetko má však svoje hranice, a chyba tento krát môže byť skutočne na vašej strane.

V práci musíte každého poznať po mene

Bohužiaľ, častokrát vás úspech môže pripraviť aj o priateľov, ktorých ste považovali za svojich najbližších. Nie každé priateľstvo však vydrží takúto zaťažkávaciu skúšku. Možno však vaše priateľstvo nebolo predsa len také pevné a hlboké ako sa zdalo. Máte skúsenosti s úspechom a jeho negatívnymi následkami? Či už v pracovnom kolektíve, alebo v okruhu vašich najbližších? Oplatí sa aj napriek tomu?

Autor: Hana

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa