Konzultujte všetky cviky počas tehotenstva, najmä tieto

Konzultujte všetky cviky počas tehotenstva, najmä tieto

Pravidelné cvičenie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou každého dňa. Pomáha človeku udržať si zdravie a kondíciu, a zároveň spaľuje nadbytočné kalórie. Aké výhody má z cvičenia tehotná žena a nie je pre ňu cvičenie nebezpečné?

Počas tehotenstva sa telo neustále mení. Vďaka hormónom sa uvoľňujú väzivá, telo zadržiava väčšie množstvo tekutiny, srdce pracuje rýchlejšie a zaťažené sú všetky vnútorné orgány matky. Váha zväčšujúceho sa bábätka tiež nie je zanedbateľná. Preto je cvičenie pre budúcu mamičku dôležité.

Odporúčajú sa predovšetkým fitness cvičenia, ktoré udržujú alebo vylepšujú kondíciu, vyhýbajte sa ale rozhodne príliš extrémnym telesným aktivitám a kontaktným športom, pri ktorých vás môže niekto nechtiac udrieť, alebo kopnúť.

Pôrod
Mamičky prechádzajú náročným obdobím, ktoré sa končí pôrodom. Cvičenia v predchádzajúcich mesiacoch napomôžu ľahšiemu pôrodu, lepšiemu zotavovaniu a lepšej kondícii pri náročnej starostlivosti v prvých mesiacoch po narodení potomka.

Takto sa zmení vaše telo v tehotenstve (okrem rastúceho bruška)

Pôrod je postavený na práci svalov, a to nielen na pošve a brušných svaloch. Možno ho brať ako športový výkon, a preto  je potrebné sa na neho pripraviť. O správnych cvikoch sa dozviete na predpôrodných kurzoch. Cviky možno cvičiť aj podľa inštruktážnych videokaziet.

Konzultujte
Cvičiť je najvhodnejšie pod dohľadom odborníka, napríklad na tzv. tehotenských kurzoch. Tam sa naučíte základy cvičení, ktoré možno cvičiť aj doma. Akékoľvek cvičebné programy by ste mali konzultovať so svojím lekárom, ktorý je oboznámený s vašim zdravotným stavom.

Pravidlom je, že sa pri cvičení musíte cítiť pohodlne a nerobiť nič nasilu. Výbornými cvičeniami sú plávanie a cvičenie na stacionárnom bicykli. Chôdza a ľahšie aerobické cvičenia zvláda väčšina žien, pre tehotné existujú aj zvláštne jógové cvičenia. Po treťom mesiaci sa vyhýbajte cvičeniam, pri ktorých treba ležať na chrbte a nezaťažujte zbytočne chrbticu, ktorá je aj tak dosť namáhaná rastúcim bruškom.

Chlapček alebo dievčatko? Kedy sa dá zistiť pohlavie bábätka?

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa