„Kopačky“, ktoré neskôr nebudete ľutovať

„Kopačky“, ktoré neskôr nebudete ľutovať

Rozísť sa dá rôznymi spôsobmi. V hádke, korektne, ale i tak, že sa jednoducho vyparíte. Každý rozchod zanecháva istú pachuť.

Ponúkame vám niekoľko nápadov, ako sa rozísť, aby následky boli čo najmenšie a mali ste pocit, že ste pre korektný rozchod urobili maximum. Podľa odborníkov vám práve tieto návrhy pomôžu ukončiť vzťah bez toho, aby ste to neskôr ľutovali.

Naplňte si pocit, že ste pre záchranu vzťahu urobili všetko, čo bolo vo vašich silách
Rozchody, ktoré ľudia neskôr najviac ľutujú sú tie, ktoré sa odohrávajú v afekte. Nahnevá vás niečo v správaní partnera alebo vás niečím sklame a prvé, čo urobíte je, že vyhlásite: „Je koniec!“

Odborníci však radia, že predtým ako sa rozhodnete odísť z nefunkčného vzťahu, mali by ste sa uistiť, či ste doňho vložili to najlepšie zo seba a či ste urobili všetko preto, aby to v ňom klapalo. Aká bola vaša motivácia byť vo vzťahu? Ako ste riešili problémy, ktoré sa v ňom nahromadili? Čo všetko ste urobili preto, aby sa znova naštartoval? Ak ste presvedčená, že ste urobili maximum, no napriek tomu to nefunguje, to je prvý predpoklad ...

Majte na rozchod vážny dôvod
Žiadny vzťah by nemal skončiť kvôli banalite. Ak ste sa dostali do štádia, že už nechcete tvoriť s partnerom pár, poriadne si zvážte dôvod, prečo by ste mali ísť od seba. Adekvátnych príčin môže byť veľa. Dôležité je zhodnotiť, či ide o riešiteľné problémy a ich riešenie záví od ochoty vás oboch pustiť sa do nich alebo ide o niečo, čo bytostne nedokážete akceptovať a zostať vo vzťahu by bolo trápením pre vás oboch. V prípade, že je to druhá eventualita, pravdepodobne bude rozchod najlepšou voľbou.

Ghostingom to neriešte
Popularita ghostingu, bohužiaľ, neustále rastie, ale naša dobrá rada znie, nesiahajte po ňom, ak sa rozchádzate. Vypariť sa zo vzťahu ako gáfor, nedať nič vedieť, nevysvetliť veci, len jednoducho nechať za sebou zavrieť hladinu, je zbabelé. Ak ste rozhodnutá dať partnerovi „kopačky“, urobte to so vztýčenou hlavou a vysvetlite mu dôvody, ktoré vás k tomu viedli.  Nech sa už medzi vami stalo čokoľvek, určite má právo dozvedieť sa, čo je príčinou rozchodu.

Dajte partnerovi možnosť vyjadriť sa
Ak sa chcete rozísť s čistým štítom a nechcete z bojiska len zutekať, je férové vypočuť si partnera. Stačí, keď mu venujete aspoň pár minút, počas ktorých ho nebudete prerušovať svojimi vsuvkami. Aj on má svoj uhol pohľadu. Nemusí to nič meniť na vašom rozhodnutí. Dôležité je vytvoriť mu priestor na rozhovor, ktorý mu pomôže lepšie sa vyrovnať s rozchodom.

Predstavte si seba na mieste vášho partnera
Každý rozchod bolí. Preto sa pozrite na situáciu nielen svojimi očami, ale aj očami partnera. Aby rozchod bolel čo najmenej, skúste si predstaviť, akým spôsobom by ste rozchod najlepšie znášali vy. Tým, že si v druhom človeku predstavíte seba, nebudete mu chcieť ublížiť a rozídete sa s ním čo najšetrnejšie.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa