Kozmetické zákroky, rozvody: Ako bojuje s klebetami o sebe moderátorka Katka Jesenská?

Kozmetické zákroky, rozvody: Ako bojuje s klebetami o sebe moderátorka Katka Jesenská?

Sympatická moderátorka Katka Jesenská (48) odhaľuje divákom tajomstvá a zákutia zaujímavých chalúp. My sme sa pýtali na tie jej.

Slovensko zastihli veľké horúčavy. Ako sa ochladzujete? A nehovorte, že na chalupe!
Nie som typ človeka, ktorý nadáva na počasie. Keď prší, tak chceme slnko, keď je teplo, chceme dážď. Myslím, že príroda vie, čo robí a mali by sme sa jej prispôsobiť, nie ona nám. V horúčavách dodržiavam pitný režim, no skrývanie do tieňa sa mi nie vždy darí, keďže v rámci relácie veľa cestujeme a väčšinou nakrúcame v exteriéri. Často mi pot steká po tvári a pre slnko nevidím, ale aj tak to stojí za to.

Ktoré obdobie máte najradšej na vlastnej chalupe?
Všetky. Samozrejme, že zima je u mňa na chalupe ťažšia, lebo stojí na samote, a keď sú záveje, niekedy sa tam nedá dostať autom. A keďže tam často nakrúcame, niekedy nosíme techniku aj po vlastných.

Znie to dobrodružne!
To áno! Dokonca raz nám odhŕňal cestu traktor s radlicou, ale skončil v priekope a potom aj ďalší, ktorý ho prišiel vyťahovať! Tuhá zima je tam teda kúzelná a jar tiež, keď začne všetko pučať a kvitnúť. Leto zas dáva slobodu na rôzne aktivity, napríklad bicykel, túry, grilovačky s priateľmi a rodinou, ale aj práce okolo chalupy. A jeseň je rozprávková, lebo les sa oblečie do všetkých farieb a to je zas pastva pre oči i dušu.

Chalupu máte na kopaniciach nad Myjavou. Vedeli by ste si ju predstaviť aj v inej časti Slovenska?
Už nie a najmä nie ďalšiu. Mám rozľahlý pozemok a veľký starý sad. O to všetko sa treba starať a popri práci to ledva stíham. Navyše, mám k nej citový vzťah. Chodím tam odmala, mám len jedných susedov a všetkých domácich poznám. Také niečo by som už inde nevybudovala...

Na Slovensku je to teda jasné, do ktorých kútov sveta rada cestujete?
Keďže cestujem väčšinou po kopcoch, lesoch a lúkach, na dovolenke potrebujem niečo úplne iné, takže ma to ťahá k moru alebo sa rada túlam po zahraničných pamiatkach. Naposledy som bola na Bali, ale pre pracovné povinnosti len kratšie, ale verím, že si to v lete vynahradím.

Začínali ste ako modelka, mnoho divákov to o vás nevie…
Len som si tak počas štúdia privyrábala. Predvádzala som na prehliadkach a fotila do módnych časopisov. Nenudila som sa. A keď som dostala modelingovú ponuku v Paríži, vtedy som to viac-menej ukončila.

Neľutujete?
Nie, vždy som to brala len ako zárobkovú činnosť študentky, ktorá sa o seba musela postarať. Navyše ma vtedy prijali na VŠMU, takže to pre mňa bola jasná voľba. Z modelingu som pozvoľna upustila a venovala sa len škole, divadlu a filmovačkám. Bolo to pekné obdobie, rada naň spomínam.

Svet krásy nesledujete ani v súkromí?
Priznám sa, že veľmi nie. Postupne som svoj záujem nejako prirodzene presmerovala skôr na nekomerčný svet, a tak som sa začala stretávať aj s úplne iným typom ľudí.

Istý čas ste však koketovali aj s módnym biznisom, mali ste viacero predajní...
K móde ako takej som mala odjakživa kladný vzťah. Fascinovala ma a dá sa povedať, že je to tak dodnes. Je istým typom sebavyjadrenia, preto som nikdy nebola obeťou trendov, ale navrhovala som vlastné modely, ktoré sme potom aj realizovali v malej dielni. O pár rokov nato som mala predajne už so značkovou módou, ktorú sme chodili vyberať na veľtrhy v zahraničí.

Vo svojej relácii si všetko riešite sama. Námety, scenáre, hostí. Ako je to s vizážou?
Tiež sama. A musím povedať, že je to zakaždým výzva vybrať si vhodné oblečenie, aby sa hodilo aj na chalupu a do prírody, bolo pohodlné a zároveň funkčné. V podpätkoch tam ísť nemôžete, no šaty s teniskami či gumákmi som sa už kombinovať naučila.

Naživo pôsobíte oveľa subtílnejšie ako na obrazovke. A máte veľmi pekné výrazné črty. Spoznávajú vás ľudia za každých okolností?
Áno, veľmi často, dokonca aj v Českej republike.

Česi sú veľkí chalupári, no podobný formát relácie, zdá sa, nemajú.
Veru, v súčasnosti nemajú. Píšu nám a pozerajú nás, aj z archívu na internete, čo ma veľmi teší, keďže v Česku má chalupárčenie dlhšiu tradíciu ako u nás. Ale je pravda, že za posledné roky ich dobiehame a sme už ich veľkou konkurenciou.

Začínali ste v Markíze. Moderovali ste rôzne vlajkové súťažné relácie aj talkšou, neskôr rannú reláciu. Ktoré moderátorské obdobie bolo najťažšie?
Začiatky. Nikto nás nepripravil, doslova nás hodili do vody, učili sme sa na vlastných chybách. A to v živom vysielaní, v ktorom všetko išlo za pochodu. Na chalupe je môj druhý formát, ktorý robím na záznam, nie naživo.

Ako si spomínate na éru Pavla Ruska, ktorý bol vtedy na čele televízie? Prekvapila vás jeho kauza?
Keďže roky naschvál nesledujem správy, neviem sa k tomu vyjadriť. Manažér bol dobrý, televíziu v tom čase postavil na nohy. V inom zmysle som ho nikdy neanalyzovala.

Nesledujete spoločenské dianie?
Naučila som sa neriešiť veci, ktoré sa ma netýkajú. Veľmi ma to oslobodzuje a šetrí mi to energiu.

Ako sa za tie dekády zmenila práca v televízii? Tempo, výroba, postprodukcia...?
Naša práca je mimo televíznych štúdií, mám vlastný tím, do ktorého si sami vyberáme ľudí. To je rozdiel medzi televíznou a súkromnou produkciou. A tempo máme svižné, lebo aj tu platí, že čas sú peniaze. Čo sa týka techniky, nakrúcame na fotoaparát, ktorý nie je taký ťažký ako klasická kamera, čo v teréne často kameramani oceňujú, ale má všetky jej kvality.

 So synom Jakubom.

Kratšie ste pôsobili aj v seriáli Súdna sieň. Sadol vám tento formát?
Keďže som hrala prísnu a nekompromisnú advokátku, nebolo to úplne „moje“, ale bola to dobrá skúsenosť. Najmä preto, že sme hrali aj s nehercami, čo vyžadovalo ovládať aj ich texty a v prípade potreby ich naviesť na správnu repliku. Oceňujem túto skúsenosť, veľa som sa tam naučila.

Na akú reláciu si doma prepnete vy?
Televíziu sledujem málo. Keď mám čas, pustím si zahraničné dokumenty o chalupách, stavbách či prírode, občas aj o varení.

Vyštudovali ste herectvo, no televízia vás zamestnáva naplno. Viete si predstaviť, že by ste dnes prijali divadelnú ponuku?
Samozrejme, keby mi tá úloha sadla. Divadlo je moja srdcovka, chýba mi. Lenže skoro som sa stala mamou a o deti sa starala viac-menej sama, preto moderovanie išlo ľahšie skĺbiť s rodinou ako hranie v divadle, ktoré je časovo oveľa náročnejšie.

Bulvár vás stále podozrieva z kozmetických zákrokov, líčil vaše rozvody aj tohtoročný rozchod. Vy však reagujete vždy kultivovane. Ako sa vám to darí?
Keďže sa v tomto smere nemám čím „pochváliť“, nereagujem na to. Ak si niekto myslí opak, netreba s ním bojovať a už vôbec nie s bulvárom, to je dopredu prehratý boj s neistým výsledkom. Uprednostňujem slobodnú vôľu, a keď si chce žena alebo aj muž na sebe niečo vylepšiť, neodsudzujem to, hlavne to nie je moja vec. Ja som za prirodzenosť a zachovanie si vlastnej tváre, podľa toho aj žijem a starám sa o seba.

A čo sa týka vzťahov?
Rozoberať ich pred verejnosťou sa mi zdá nielen nezmyselné, ale aj hlúpe. Ľuďom, s ktorými som niečo prežila a venovali sme si navzájom drahocenný čas, náklonnosť, city a sympatie, som za to všetko vďačná, a hoci nie všetky konce bývajú šťastné, neznamená to, že taký bol celý vzťah. Ak by to bolo naopak, všetky moje doterajšie vzťahy by boli len fraška, čomu neverím.

Nestarnúca bez zákrokov

O dva roky oslávi okrúhle jubileum, no vyzerá aj pôsobí oveľa mladšie. Možno preto, že vek si nejako nepripúšťa, je činorodá a neustále sa obklopuje mladými ľuďmi, ktorých mentalita jej vyhovuje. Priznáva: „Mám rada život ako taký, aj keď som ho nemala vždy najľahší. No o to viac si vážim svoj čas a neriešim, či mám o dve vrásky viac, alebo čo si myslia ostatní. Keď sa budeme stále napĺňať nejakými citovo zaťažujúcimi vecami, asi nám to bude vidieť aj na tvári, chôdzi či postave,“ zamýšľa sa obľúbená moderátorka, ktorá síce pravidelne cvičí, no na kozmetickú starostlivosť si extra nepotrpí. „V tomto som trochu neporiadna. Niekedy ma to tak prepadne, že už som dávno mala začať!“ No ako Katka priznáva, vždy ju to prejde. Nevie si skrátka predstaviť, že by trávila hodiny na kozmetike. „Život je taký krátky, že si treba rozmyslieť každú hodinu a minútu, komu a čomu ju venujeme.“

Aká je v skutočnosti?
KATKA pôsobí ako rozhodný a silný človek, ktorý má vo veciach jasno. Nedá sa jej uhádnuť vek, zato z nej silno cítiť skúsenosti - pracovné, ale najmä životné. Nepovyšuje sa, neklebetí, nesnaží sa zapáčiť. No zapáči sa. Je profesionálna, snaží sa odpovedať úplne  otvorene a presne, aby vás vzápätí prekvapila hlbokým osobným rozhovorom. Nepamätáte si, čo mala oblečené ani ako bola nalíčená, no zapamätáte si, čo vravela, a jej úsmev.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Lýdia Czakó

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa