Krajšie vlasy a zdravá pleť: Naordinujte si stravu tehuliek

Krajšie vlasy a zdravá pleť: Naordinujte si stravu tehuliek

Ak vám niektorá zo žien povie, že špenát jej nechutí a pretoho neje, možno robí chybu pokiaľ chce otehotnieť. Lekári odporúčajú konzumovať túto zeleninu až niekoľkokrát denne.

Ide o dôležitú kyselinu listovú, ktorú obsahuje táto plodina a má aj dosah na plodnosť ženy. Špenát má pre ženu mimoriadne prospešné účinky. Obsahuje všetko, od vitamínov po železo. Má vysoký obsah kysliny listovej pre tehotné alebo ženy, ktoré sa do tohto stavu dostať chcú.

Kyselina ako vitamín
Práve kyselina listová je vitamín, ktorý sa rozpúšťa vo vode a neukladá sa v tele ako zásoba. Reaguje na teplo, vodu, vzduch. Špenát treba pripravovať pomaly. Či už mrazený, alebo vo forme čerstvých listov dodá nášmu telu okrem vysokej dávky aj jódu, vápnika. Obsahuje betakarotén a vitamín, znižuje krvný tlak, pôsobí proti svalovým kŕčom a sťahom maternice.

Vývojové vady
Ak má žena nedostatok kyseliny listovej, môže to súvisieť s postihnutím plodu. Je totiž dôležitá pre kontrolu delenia buniek. Venuje sa rastu a vývoju plodu a génov. Vďaka tomu, že budúca mamička má prísun špenátu, môže mať jej dieťa vyššiu pôrodnú hmotnosť, čo obmedzuje aj riziko predčasného vyvolania pôrodu. Okrem pevnejšieho zdravia získate konzumovaním špenátu aj krajšie nechty, silnejšie vlasy a vďaka zinku aj zdravú pleť, špenát totiž priaznivo vplýva na elasticitu pokožky a účinne bojuje proti štiepeniu nechtov.

TEST: Ktoré olivy s paprikovou pastou sú najchrumkavejšie a najchutnejšie?

Aká je odporúčaná denná dávka?
Približne 400 mikrogramov denne, u tehotných dvojnásobne množstvo. Špenát má ale jedno negatívum. Obsahuje nebezpečnú kyselinu šťavelovú. Spolu s vápnikom tvorí štavelan vápenatý a obmedzuje vstrebávanie vápnika do tela. Špenát môžete pripraviť ako klasický špenátový prívarok, alebo ako prílohu k mäsu a zemiakom. Je chutný ako doplnok pizze, ako náplň do palaciniek a pod. Veľa ľudí však stále nemá rado špenát pre jeho zvláštny zelený zjav alebo pocit, že jedia burinu. Zahryznite si preto do jazyka a nefrflite na tento bohatý antioxidant a detox zároveň.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa