Kráľovná Alžbeta II. končí: Komu odovzdá trón a aké má sama plány? (FOTO)

Kráľovná Alžbeta II. končí: Komu odovzdá trón a aké má sama plány? (FOTO)
30 fotiek v galérií
Čerstvá správa zo zákulisia kráľovského paláca: Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. (93) vážne uvažuje o tom, že si čoskoro dopraje zaslúžený odpočinok. Aký má plán na nasledujúce dva roky?

Bude kráľom Charles?
O dva roky 21. apríla 2021 oslávi kráľovná Alžbeta II. 95. narodeniny. Presne v tom veku odišiel do dôchodku jej  manžel, princ Philip, vojvoda z Edinburghu, a odvtedy sa nezúčastňuje oficiálnych akcií. Novinár a spisovateľ Robert Jobson, jeden z najväčších odborníkov na kráľovskú rodinu, tvrdí, že Jej Veličenstvo si uvedomuje svoj vek a chce mať istotu, že keď nadíde čas prenechať vládu následníkovi, všetko prebehne hladko. Podľa Roberta Jobsona kráľovná vážne uvažuje o tom, že trón prenechá svojmu prvorodenému synovi.

Neúnavný čakateľ
Princ Charles (71), je už vo veku, keď panovníci iných monarchií odovzdávajú vládu svojim potomkom. On sa však zatiaľ na trón ani nedostal. Jeho matka, ktorá vládne od 6. februára 1952, teda už takmer 68 rokov, sa teší dobrému zdraviu a zatiaľ nemala dôvod odstúpiť. Podľa pravidiel následníctva kráľovná nemôže odisť do dôchodku bez abdikácie, ale môže pozastaviť všetky svoje funkcie a povinnosti, keby ich nemohla plniť zo zdravotných dôvodov. Keby bola príliš chorá alebo slabá a nemohla vykonávať svoju prácu, jej miesto by až do jej smrti zaujal princ regent, v tomto prípade prvý následník trónu, princ Charles. Po smrti kráľovnej by automaticky nastúpil na trón.


Tieňový kráľ
Kráľovná Alžbeta II. v posledných rokoch prenáša na princa Charlesa čoraz viac svojich povinností a on ich bez mihnutia oka perfektne plní. Naposledy hral dôležitú rolu pri riešení škandálu okolo svojho brata, princa Andrewa, po jeho nešťastnom rozhovore pre televíziu, ktorý bol označený ako najväčšie faux pas od udalostí po smrti princeznej Diany. V tomto prípade princ Charles vystupoval ako princ regent, teda tieňový kráľ. Špekuluje sa, či jedným z dôvodov, prečo kráľovná Alžbeta II. doteraz neabdikovala, nemôže byť aj jej vzťah k Charlesovej manželke Camille Parker-Bowles, o ktorej kedysi povedala: „Táto žena nebude v mojej prítomnosti!“ Aj v kráľovskej rodine však platí: Nikdy nehovor nikdy.

Klikajte na galériu a dozviete sa viac.

Autor: jb
Foto: Getty Images

 30 fotografií

Kráľovná Alžbeta II. končí: Komu odovzdá trón a aké má sama plány? (FOTO)Kráľovná Alžbeta II. končí: Komu odovzdá trón a aké má sama plány? (FOTO)Kráľovná Alžbeta II. končí: Komu odovzdá trón a aké má sama plány? (FOTO)Kráľovná Alžbeta II. končí: Komu odovzdá trón a aké má sama plány? (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa