Krémujte si v lete zlomeninu samoopaľovákom: Na čo je to dobré?

Krémujte si v lete zlomeninu samoopaľovákom: Na čo je to dobré?

Zlomeniny sa nám nevyhýbajú ani v lete. Sme športovo aktívnejší, bicyklujeme, korčuľujeme, niektorí aj bezhlavo skáču do bazéna s príjemne studenou vodou. Aj vtedy nám hrozia nebezpečné zlomeniny.

Keď sa vám stane zlomenina v lete, obyčajne je vždy lepšie rýchlo sa vysporiadať s tým, že od športu si dáte na čas pauzu. Mohli by ste zbytočne prísť aj o druhú pomocnú ruku či nohu, Záťaž pri zlomenine jednej z končatín sa totiž presúva na druhú, a je väčšia šanca, že to tá nezvládne.

Zatvorená zlomenina
Je zlom kosti bez narušenia kože. Pri otvorených zlomeninách by ste mohli, najmä v lete dostať aj infekciu v rane alebo aj v kosti. Pri každom páde, ale aj vyvrtnutí členku si treba všímať príznaky, ktoré vaše telo vydáva. Či už ide o prenikavú alebo menej silnú bolesť. Ako veľmi je udreté miesto citlivé už pri miernom tlaku.

Pokiaľ máte pokrútenú končatinu, vedzte, že takto rozhodne zdravá noha či ruka nevyzerá. Ak máte opuch alebo výron, situácia je podobná. V lete vám môže v otvorenej obuvi prejsť cez nohu aj manžel s autom alebo vám pomliaždi spadnutý predmet prsty v šľapkách.

So zlomeninou na slnko?

Aby ste si vyliečili poranenú psychiku je terapia na slniečku vždy dobrý nápad. Slnko a svetlo nás nabíja energiou, sme šťastnejší a dokonca sa naše telo rýchlejšie regeneruje. So sadrou by sme sa však nemali slniť často a intenzívne. Každá zlomenina v našom tele spôsobuje nejakú zmenu stavu a zápal.

Zlomeniny nám zvyknú opúchať. Takýmto prejavom teplo a horúčava nerobí dobre. Navyše, pokiaľ máte ruku alebo nohu fixovanú, pokožka sa vám nemá kam rozširovať a opuch začne ešte viac bolieť. S tým súvisia aj kŕčové žily a zavodňovanie organizmu. Čím je nám teplejšie, tým sme viac zavodnení. V teple sa nám totiž rozširujú cievy.

Ak sa však nemôžete bez slnka jednoducho zaobísť, radíme vám byť s vašou zlomeninou niekde v tieni. Skúste si končatinu neopaľovať. Inak môžete mať po odložení sadry celkom neestetickú hnedo-bielu gepardiu pokožku s fľakmi. Čo v takom prípade pomôže najlepšie?

Zakúpiť si samoopaľovací krém a neopálenú časť si krémovať až dovtedy, kým sa vám noha alebo ruka opäť nechytí do prirodzeného sfarbenia.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa