Kto má doma držať kasu?

Kto má doma držať kasu?

Kým je človek slobodný, hospodári so svojimi financiami slobodne a bez väčších obmedzení. Akonáhle však žijete v manželstve alebo jednoducho spoločnej domácnosti s partnerom, budete pravdepodobne riešiť aj otázku, či si ponechať oddelené účty alebo budete mať len jeden spoločný.

A kto by mal vlastne v rodine rozhodovať o financiách – obaja alebo jeden z partnerov? Mať svoj vlastný účet a peniaze, ktorými môže človek voľne disponovať, je zaiste príjemné a dáva človeku pocit určitej slobody a samostatnosti. Ak si partneri zvolia túto možnosť a sú schopní bez problémov fungovať s oddelenými účtami, prečo nie? Vopred sa treba dohodnúť, ako budete riešiť pravidelné výdavky – teda, či sa budete skladať, prípadne si povinné platby spravodlivo rozdelíte. Ostatné peniaze potom môžete voľne využívať každý podľa vlastného uváženia.

Nielenže to prispeje k vašej samostatnosti, ale rovnako sa nemusíte spovedať svojmu partnerovi, koľko a za čo ste zasa pomíňali. Pokiaľ sa vzájomne rešpektujete a máte voči sebe dôveru, môžu byť oddelené účty pre vás vhodnou alternatívou. Jedným z negatív sú ale spravidla vyššie náklady spojené s vedením dvoch účtov a občas sa môže stať, že napriek dôvere vás prepadne pocit zvedavosti, na čo váš partner či partnerka svoje peniaze utráca...

Mnohé domácnosti fungujú na princípe spoločných financií a s jedným spoločným účtom. Ak sa rozhodnete pre spoločný účet, určite si zistite v banke všetky podrobnosti a práva ohľadom disponovania s účtom pre oboch z vás, aby ste sa vyhli prípadným problémom. Mať spoločný účet je menej nákladné než platiť za dva samostatné a v mnohých rodinách je to úplne prirodzený spôsob hospodárenia. Ak majú obaja manželia alebo partneri prístup k financiám a rozhodujú o všetkom spoločne, majú aj lepší prehľad o hospodárení v domácnosti a dokážu tak pravdepodobne aj viac ušetriť. Avšak nie každý by dokázal takto fungovať. Spoločné financie totiž znamenajú aj to, že váš partner bude vedieť o každom vašom nákupe.

A tu môžu vznikať nemalé problémy a konflikty, najmä v prípade, ak je jeden z dvojice skôr šetriaci typ a ten druhý si zasa rád dopraje. V niektorých rodinách o financiách rozhoduje len jeden z partnerov. Takéto riešenie môže byť fajn, pokiaľ sa na ňom spoločne dohodnete, obom vám to vyhovuje a „držiteľovi kasy“ absolútne dôverujete. Neraz je takéto rozhodnutie dôsledkom toho, že jeden z partnerov jednoducho nedokáže hospodáriť a peniaze v jeho rukách sa príliš dlho „neohrejú“, čím by mohol dostať rodinu do nepríjemnej situácie.

Neexistuje ideálny spôsob, ako vyriešiť otázku financií v konkrétnej domácnosti, pretože pre každého je ideálne niečo iné a tak si ten svoj vhodný systém musíte nájsť sami. Závisí od vás samotných, ako si to zariadite, aby vaša domácnosť fungovala bez zbytočných hádok a konfliktov kvôli financiám. Dôležité je, aby ste sa bez problémov dokázali o peniazoch rozprávať a spoločne hľadali spôsob, ktorý sa bude páčiť a vyhovovať vám obom.

Autor: Dana

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa