Kto vyrába v práci najhoršiu atmosféru?

Kto vyrába v práci najhoršiu atmosféru?

Nie vždy je ľahké nájsť spoločnú reč s každým v práci. Najhoršie situácie prežívajú tí, ktorí pracujú v čisto ženskom kolektíve. Človek nepotrebuje mať vynikajúce vzdelanie, či skúsenosti, kolegovia v práci si ho práve pre priateľskosť obľúbia viac. Najviac cenenou vlastnosťou je priateľskosť. Pri vytváraní vzťahov je veľmi dôležité, či máte podobné záujmy, alebo vás spája niečo podobné. Inak ste out! Byť otvorená, priateľská a veselá je kľúčové.

Nestačí mať na tvári priateľský úsmev
O vašom pozitívnom naladení vypovedá napríklad aj držanie tela, ktoré je podvedomou, neverbálnou rečou. Práve to vás môže usvedčiť viac než slová. Pre každého je príjemnejšie sedieť a spolupracovať s niekým, kto je milý a veselý, než aby sa pozeral celý deň na zachmúrenú tvár. Možno sa vám zdá, že je vaša kolegyňa roztržitejšia než je vhodné, viete ale o tom, že sa doma stará o chorú matku a rieši krízu s manželom?

Úprimný záujem o svoje okolie, snaha pomôcť a mať pochopenie je pri práci v kolektíve veľmi dôležitá. Takže to, či človek bude obľúbený môže ovplyvniť a samozrejme z toho aj profitovať. Každý z nás si občas rád poklebetí s priateľkou či priateľmi, vyrozpráva sa alebo posťažuje. Zdá sa, že je to veľmi účinný spôsob ako prehĺbiť svoje spoločenské kontakty, alebo vzťahy s blízkou osobou. Od tejto chvíle by ste teda klebety nemali podceňovať, sú dôležité.

Zdá sa, že vzájomná výmena klebiet a rôznych negatívnych informácií o tretej osobe upevňuje priateľstvá. Klebetiť vedia vynikajúco najmä ženy. A keď ich je na jednom mieste sústredených hneď niekoľko, máte nekonečné množstvo variácii ohovárania. Bohužiaľ, výmena takýchto informácií zvyšuje intimitu a blízkosť oboch osôb.

Negatívne vzťahy k tretej osobe dokážu prehĺbiť a posilniť priateľský zväzok, alebo dokonca upevniť milenecký vzťah. To je podľa všetkého jediná pozitívna stránka klebiet a ohovárania, ktorú vedci doteraz objavili. Klebety či „nevinné“ ohováranie sú často prejavom závisti, ale veľmi účinne dokážu prelomiť ľady medzi ľuďmi, zvyšujú sebaistotu, pretože rýchlo nájdu na druhej strane odozvu a sú vynikajúcim predmetom rozhovoru.

Autor: Ida

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa