Kvôli TÝMTO dôvodom sú muži v manželstve nešťastní

Kvôli TÝMTO dôvodom sú muži v manželstve nešťastní

Šťastné a fungujúce manželstvo je dnes takmer rarita. Kde sa otočíte, tam počujete o problémoch a konfliktoch.

Bohužiaľ, častejšie si zapamätáme negatívne zážitky ako tie pozitívne. Nespokojní sú muži i ženy, pričom každé pohlavie má svoje dôvody, prečo sú v manželstve nešťastní. Zoznámte sa s dôvodmi, kvôli ktorým trpia muži.

„Ešte sa ani nevyzujem a už na mňa manželka spustí svoje“
Muži sú stvorenia, ktoré potrebujú aspoň 15-30 minút na to, aby sa „preladili“. Keď prídu z práce, potrebujú si vydýchnuť pri novinách s vyloženými nohami na stole. Keď ich privítate priamo vo dverách so zoznamom toho, čo majú urobiť, rezignujú. Hoci je to prirodzená reakcia ženy, ktorá sa celé dni točí okolo detí, nie je to najlepší spôsob ako docieliť, aby vám partner pomohol. Nechajte ho radšej pár minút odpočinúť, než ho začnete zavaľovať povinnosťami. Odpočinutý partner vám bude lepšie načúvať a vy máte šancu, že urobí, čo od neho požadujete.

„Hovoríme spolu iba o deťoch“
Keďže ženy túžia byť tie najlepšie mamy na svete, podľa mnohých mužov ich táto snaha oberá o množstvo energie. Materstvu a rodičovstvu obetujú takmer všetok svoj čas a na nič iné im nezostáva sila a chuť. Muži idú neraz bokom a z partnerského vzťahu sa stáva výlučne rodičovský. Komunikácia sa točí iba okolo detí. O tom, čo zažili v škôlke či v škole, čo im treba kúpiť, ako kakali, papali a spinkali. Medzi manželmi sa vytráca partnerská rovina komunikácie. Nevravíme, že muži sú tie najkomunikatívnejšie tvory, ale keď sa už na rozhovor dajú, potrebujú hovoriť aj o iných témach ako sú domácnosť a deti.

„Kašle na moje problémy“

Je ľudské, že niekedy sme zahľadení do vlastných problémov a nevnímame, čo sa deje okolo nás. Ak máme problém my, túžime, aby niekto stál po našom boku. Ak má problém niekto iný, spoliehame sa na to, že je dostatočne silný, aby ho ustál. A práve to sa deje niektorým mužom. Paradoxne sú v niektorých vzťahoch citlivejší práve oni. Keď sa ocitne v problémoch ich manželka, stoja pri nej a pomáhajú jej.

Ale keď prevalcuje problém ich, manželky sa tvária, že majú silných mužov a taká maličkosť by s nimi nemala zamávať. Pokiaľ vášho muža niečo trápi, mali by ste ho vypočuť. Nemusíte hneď hľadať riešenie, vedomie, že stojíte pri ňom mu dodá silu bojovať s problémom. A pokiaľ máte pocit, že partner vám neposkytuje dostatočnú podporu, povedzte mu priamo, čo má robiť. „Vieš, miláčik, keď mi je ťažko, nepotrebujem od teba radu, ale pohladenie a podporu.“

„Nosí si prácu domov a potom nemá čas na rodinu“

Ide o problém, ktorý je typickejší pre mužské pokolenie, ale nezriedka sa vyskytuje aj u žien. „Moja manželka je učiteľka a množstvo práce si nosí domov – opravovanie písomiek, príprava na hodiny, analýza projektov... Je to fajn, ale neostáva jej potom čas na nás, na rodinu. Naše manželstvo tým trpí.“

Je pekné mať túžbu dokázať niečo vo svojej profesii a realizovať sa v nej, ale je nesmierne dôležité vedieť odhadnúť hranicu, za ktorou je už workoholizmus a kvôli práci ide všetko bokom. Môže byť pre vás ťažké nemyslieť na prácu,  ak ste doma, ale rozlišovať medzi pracovným a súkromným časom je dôležité. Preto je nutné urobiť si napríklad s manželom dohodu, aby ste boli obaja spokojní.  

„Nie sme na jednej vlnovej dĺžke“
„Po tom, čo sme sa vzali, sa moja žena silne upla na vieru. Všetko jej podrobuje, voľný čas venuje iba kostolu a modlitbe.“ „S mojou manželkou sa nevieme zladiť v intímnom živote. Kým ja mám deficit sexu, jej by stačilo mať sex raz za tri mesiace, aj to rýchlo a mať pokoj. Úplne sa v tejto potrebe rozchádzame.“

V partnerskom živote sa neraz stáva, že sa partneri rozídu v potrebách a predstavách ako kráčať ďalej spoločným životom. Ak však nebudete spolu komunikovať a hľadať spoločné kompromisy, „nožnice“ vzťahu sa budú ďalej roztvárať. Nemôže každý z vás presadzovať iba svoje potreby. Ak o seba skutočne stojíte a chcete spolu žiť, musíte niečo aj obetovať a nachádzať priesečníky vo svojich potrebách. Ak sa vyberiete svojou cestou a nepozeráte sa vpravo a vľavo, nemôžete čakať, že príde pochopenie.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa