Kyberšikanovanie: Čo ak sa vaše dieťa stalo obeťou sexuálneho obťažovania?

Kyberšikanovanie: Čo ak sa vaše dieťa stalo obeťou sexuálneho obťažovania?

Ide o jeden z najčastejších negatívnych javov na internete. Agresora anonymita chráni pred odhalením. Pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova.

Kyberšikanovanie totiž nemá časové ani priestorové obmedzenie. Útoky môžu prichádzať kedykoľvek a kdekoľvek, stačí, ak má dieťa prístup na internet. Pri kybernetickom šikanovaní sa môžu informácie aj fotografie zverejnené na internete rýchlo dostať k veľkému počtu ľudí. Páchatelia sa cítia neohrozene, lebo zostávajú v anonymite. Obeť bojuje so strachom alebo môže byť podozrievavá. Útočníkom totiž môže byť ktokoľvek, dokonca aj človek, ktorého pozná.

Opýtali sme sa odborníčky
RADÍ psychologička Lucia BLAŽKOVÁ.


Ako sa brániť útoku sexuálnych predátorov a kedy je správny čas porozprávať sa s dieťaťom o virtuálnom svete?


Existujú indície, podľa ktorých môže rodič zistiť, že dieťa niekto obťažuje?
Dôležité je všímať si akúkoľvek zmenu v správaní dieťaťa. Môže sa častejšie zatvárať v izbe, môže byť nervózne, utiahnuté, zabudne na koníčky. Vždy spozornite, ak si dieťa začne kupovať drahé veci alebo sa vyhýba rozhovoru o tom, čo robí na internete.

Za čo môže kyberšikanovanie?
Dlhodobé zneužívanie dieťaťa na internete môže viesť od porúch príjmu potravy a porúch spánku cez ustráchanosť až po nevysvetliteľné samovražedné pokusy.

Ako má rodič reagovať, keď zistí, že zrelý muž dáva jeho dieťaťu sexuálne ponuky, prípadne žiada je nahé fotografie?

Žiaľ, nie je to nič ojedinelé. Sama mám dospievajúceho syna, ktorý sa mi zdôveril, že už dostal neslušné návrhy od starších mužov. No oveľa častejšie sú ohrozené dievčatá. Dôležité je zachovať pokoj, aby ste mohli zistiť čo najviac informácií. Ak by ste priveľmi tlačili na dieťa alebo sa naň hnevali, mohlo by to mať negatívny efekt a riziko, že by sa vám v budúcnosti s ničím podobným už nezdôverilo.

Prečo naletia napríklad dospievajúce dievčatá?
Kontakty s cudzím človekom môžu brať ako nevinné dobrodružstvo a nemusia si plne uvedomovať následky. Často sa internetový útočník najskôr snaží vzbudiť dojem najlepšieho priateľa a so svojou obeťou manipuluje. Preto by ste sa v dôvernom rozhovore mali zamerať na potreby a prežívanie dieťaťa, až potom sa pustiť do vysvetľovania toho, prečo je dôležité chrániť si súkromie a zvlášť fotky intímneho charakteru.

Pomáha, ak sa s dieťaťom rodič porozpráva?
Určite je viac ako potrebné s dieťaťom sa rozprávať o možných rizikách používania internetu. Dieťa by malo vedieť, kedy by sa malo obrátiť na rodičov a tiež, že pri neslušných návrhoch od druhého človeka nemusí mať žiadne pocity viny alebo hanby. Rozprávajte sa s ním o konkrétnych situáciách, ktoré môžu nastať. Dieťa by malo vedieť, že si môže písať len s tým, koho pozná aj v reálnom živote, a aby spozornelo a upovedomilo rodičov vždy, keď mu niekto hovorí, aby o tom nikomu nehovorilo.

Čo ak sa už dieťa stalo obeťou sexuálneho obťažovania?
Len čo dieťa vstúpi do internetového sveta, malo by byť poučené o možných rizikách. Najlepšie je, ak si s rodičmi dopredu stanoví pravidlá bezpečného používania. Napríklad, že nikomu nebude poskytovať adresu, telefónne číslo, že nikde nebude uvádzať svoj vek, odpovedať na cudzie správy a podobne.

Nemali by sa rodičia pravidelne a ešte viac zaujímať o to, ako ich dieťa trávi čas na internete?
Samozrejme. Na druhej strane, nemôžete dieťaťu úplne „zatrhnúť“ prístup na internet, pretože sa stal súčasťou nášho života a pri dodržiavaní určitých pravidiel ho môžeme efektívne využívať. Ponechať však dieťaťu úplnú voľnost je vždy riziko. Tak, ako poučujete dieťa, keď sa ide von samo hrať, musíte ho poučiť, aj keď sa vyberie do virtuálneho sveta.

Autor: mam
Foto Shutterstock.com, archív

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa