Lákajú ju Kanárske ostrovy! Čo by tam Emma Drobná najradšej robila? (VIDEO)

Lákajú ju Kanárske ostrovy! Čo by tam Emma Drobná najradšej robila? (VIDEO)
11 fotiek v galérií

Je mladá a má dobre našliapnuté na úspešnú kariéru. Odkedy EMMA DROBNÁ (25) vyhrala talentovú súťaž SuperStar, ubehli už štyri roky. Ako sa spätne pozerá na toto obdobie a čo okrem spevu miluje?

Nedávno ste absolvovali turné s českou speváčkou Emmou Smetana. Aké bolo?
Úspešné. Veľmi sme sa z turné tešili, tak ako ja, myslím, že aj Emma Smetana. Možno niekedy v budúcnosti bude pokračovať.

VIDEO: Báječná minútka s Emmou Drobnou

Bolo to turné po Česku a Slovensku. Kde vás publikum prijalo viac?

Toto by som si netrúfla povedať, každá zastávka mala svoje čaro. Napriek tomu však pre mňa najviac zapamätateľné bolo určite Brno, kde sme turné začínali. Bola to i prvá zastávka môjho prvého vlastného turné.

Väčšina vašich piesní je v angličtine. Prečo?
Veľmi rada by som spievala aj po slovensky. Zatiaľ mám len jednu slovenskú pesničku, lebo som veľmi málo písala po slovensky, ale už na tom pracujem.

Máte aj ambície preraziť v zahraničí?
Ambíciu by som určite mala, keďže som pár rokov žila v zahraničí. Je mi blízke cestovať do zahraničia a veľmi by som sa tomu tešila, ale musím povedať, že momentálne na tom nijako nepracujem. Dúfam, že tento rok alebo začiatkom budúceho sa niečo v tomto smere zmení.

Kliknite do galérie pod článkom.

 

Má slovenský spevák na to vôbec reálnu možnosť?
Možné je všetko, ale treba na tom pracovať, mať kontakty a nebáť sa do toho ísť. Zrejme musí byť človek pripravený aj na veľa pádov a správ, ktoré nebude chcieť počuť a bude sa musieť cez ne dostať.

Od súťaže SuperStar, ktorá naštartovala vašu kariéru, sú to štyri roky. Máte pocit, že napredujete rýchlo alebo by ste ocenili, keby vaša kariéra napredovala ešte rýchlejšie?
Ako kedy. Ja som taká, že čím viac pracujem, tým ma to viac napĺňa. Čím viac mám hudobnej práce, tým som šťastnejšia.

Hudbe sa venujete naplno. Ako vyzerá váš deň?
Zakaždým je to iné. Napríklad dnes sme mali fotenie, teraz mám s vami rozhovor. Predtým som mala napríklad stretnutie s vokalistkou, s ktorou som sa rozprávala o tom, ako budeme spolu spievať. Stále je tam aj fáza prípravy, nie je to len o tom, že prídem do štúdia alebo na javisko a odspievam skladbu s hudobníkmi. Často sa musím presúvať kvôli koncertom kilometre. Niekedy môj pracovný deň trvá aj šestnásť hodín.

Čo sa týka tvorby, múza zrejme neprichádza na počkanie...
Bodaj by. (Smiech.) Keď píšem, tak kdekoľvek, a keď tvorím, tak väčšinou v štúdiu už rovno do hudby skúšam nejaký text. Hudbu netvorím, píšem si len texty a potom si hľadám melódiu.

Keď píšete pesničky, týkajú sa aj vás? Sú inšpirované vaším životom?
Samozrejme. Asi žiadna pesnička nie je fikcia. Všetko sa buď udialo v mojej blízkosti alebo mne, alebo sa deje v mojej hlave.

Napríklad?
Nerada vysvetľujem svoje pesničky, lebo každý by si v nich mal nájsť to, čo potrebuje. Nechcem nikomu vnucovať svoj názor.

Odporúčali by ste mladým talentom súťaže typu SuperStar?
Odporučila by som to, ale viem si predstaviť, že to musí byť veľmi ťažké pre človeka, ktorý má šestnásť rokov a prihlási sa. Je na strednej škole a z reálneho dospelého sveta ešte veľa nepochytil.

Ako ste to vnímali vtedy vy?
Keďže som predtým žila v zahraničí, nemala som od súťaže nejaké očakávania. Už vtedy som bola samostatná, vedela som, že nech to dopadne akokoľvek, viem sa o seba postarať aj bez toho, aby som spievala.

Mali ste aj iné alternatívy ako hudbu?
Samozrejme. Najviac ma baví hudba, písala som si texty už predtým, chcela som pri hudbe skončiť, ale vždy som sa veľmi hanbila, aby som to niekde povedala. Keď som aj stretla nejakých hudobníkov, napríklad v Londýne, kde som žila, tak som im vždy povedala, že sa venujem hudbe, ale nikdy som nepovedala, že spievam. Bála som sa, že ma vyzvú, aby som niečo zaspievala.

SuperStar bola potom z tohto pohľadu pre vás zrejme náročná...
Keď už nie je iné východisko, tak sa to asi inak nedá. Niežeby ma niekto nútil, ale to by už bola zbabelosť odísť z konkurzu.

Čo by sa stalo, keby ste konkurzom neprešli?
Mala som plán odísť na nejaký čas na Kanárske ostrovy a naučiť sa po španielsky. A ešte stále mám plán, že pôjdem študovať.

A čo? Dizajn, ktorý ste študovali aj predtým na strednej škole v Dánsku?
Pravdepodobne. Ešte stále rozmýšľam.

Plánujete ostať na Slovensku a tvoriť tu?

Áno. Už som si vyskúšala odísť a žiť v zahraničí, teraz chcem ostať tu. Mám to tu rada.

Keby ste mali porovnať, žije sa na Slovensku naozaj horšie?

Určite, aj keď je Slovensko krásna krajina, žije sa tu horšie ako v zahraničí. Človek to vidí. Ale je pravda, že sme asi skromnejší národ. Keď som študovala v Dánsku, stretla som veľa študentov, ktorí pochádzali z bohatších rodín a musím povedať, že boli veľmi ľahostajní k mnohým veciam. Cítila som, že to, čo bolo pre nás „vau“, pre nich je úplne obyčajné a každý deň.

Láka vás popri spievaní robiť aj niečo iné?

Módny dizajn.

Aký štýl vám vyhovuje?
Športový. Ale obliekam sa podľa toho, čo v ten deň uznám za vhodné. Podľa nálady. No nedávno sme sa s najlepšou kamarátkou zhodli, že už je čas na to, aby sme sa obliekali trošku ženskejšie. Tak som si bola kúpiť nejaké topánky na podpätku.

Máte slabosť na módu a oblečenie?
Mám zbytočne veľa oblečenia. Chcela by som to zredukovať a mať kapsulový šatník, pretože ma to nebaví prať, žehliť, skladať a ani sa na to pozerať.

Inklinujete k minimalizmu?
Áno. Nachádzam sa vo vlne, ktorá sa ním dáva uniesť.

A čo zero waste a podobné ekologické záležitosti?
Snažím sa nerobiť všetko tak, ako som robila predtým. Keď mám možnosť, rozhodnem sa pre ekologickejší variant, ale netvrdím o sebe, že som zero waste a pravdepodobne ani nikdy nebudem. Veľa ľudí hovorí, že je to pohodlnosťou a možno majú pravdu. Ja však tieto veci neriešim až do extrému. Mám pocit, že by ma to zbytočne pohltilo, možno by som už nemala toľko času na spievanie.

Mladí ľudia teraz majú moc iných inšpirovať...
Nepovažujem sa za influencera a ľudia, ktorí ma sledujú, vedia, že nie som „prehováračka do duše“. Verejne nehovorím o svojom názore. Na to sú iní ľudia a je dobre, že to robia. Zopár takých aj ja sledujem.

Čo okrem spevu milujete?
Jedlo. Milujem, keď ho niekto iný pripraví, ale takisto rada varím. Robila som to aj v Londýne, keď som tam žila. Pracovala som v kuchyni ako pomocná kuchárka. Baví ma to, zrejme som to zdedila po svojej babičke.

Aj pečiete?
Pečenie nemám rada. Len varenie.

Čo je vaša špecialita?

Zakaždým niečo iné. Záleží, čo mám doma. Samozrejme, keď varím guláš alebo niečo postupové, dám si poradiť alebo si vyhľadám recept. Najradšej však varím len tak, čo vidím v obchode, a keď mám pocit, že sa bude jedno s druhým hodiť, kúpim to a pripravím z toho jedlo.

Varíte len pre seba alebo aj pre druhých?
Pre seba nevarím nikdy, to si dám vifónku. Vždy varím pre niekoho. Naposledy som varila jedno jedlo až dvakrát za ten istý deň. Zavolala som kamarátom, že som ich dlho nevidela, že prídem a navarím im. Cestou domov k mamine som s ňou volala, bola hladná a povedala mi, že by si dala to isté, tak som sa zastavila v obchode, kúpila ingrediencie a navarila som to opäť.

To je milé. Väčšinou mamy varia deťom...
Ja si maminu veľmi vážim. Dlhé roky sa o mňa a moju sestru starala, tak som teraz rada, keď jej môžem pomôcť a urobiť niečo pre ňu ja.

Čo robíte, keď potrebujete od práce vypnúť?
Asi nepotrebujem od hudby unikať. Trávim veľa času s kamarátmi, chodíme na limonády, nie na pivo, a veľmi mám rada spoločenské hry – aj klasiku, ako sú karty a potom všelijaké iné.

Máte pocit, že po tom, ako ste sa začali venovať hudbe, sa vám zmenil okruh kamarátov?
Áno, mala som veľa kamarátov a okruh sa zmenil. Nemôžete zostať byť kamarát s každým a pri niekom sa ukáže, že to nebol skutočný kamarát. Trošku sa to vyselektovalo, ale mám stále tých najbližších kamarátov od detstva a naše priateľstvo pretrváva.

Ako sa udržujete vo forme?
Žiaľ, nijako a začína ma to znervózňovať. Ale už to idem zmeniť. Hlavne cvičenie s vlastnou váhou, lebo mne sa veľmi rýchlo tvoria svaly a nechcem byť svalnatá. Stačí sa udržať vo forme a cítiť sa zdravo.

A čo tanec? V šou Letʼs Dance a Tvoja tvár znie povedome vám to celkom išlo...
Tanec nie je pre mňa. Nechcela by som sa k tomu vrátiť.

Na čom momentálne hudobne pracujete?
Na ďalšom albume. Mám pred sebou natáčanie klipu k novému singlu, na ktorý sa veľmi teším, lebo je úplne iný ako tie doterajšie. A ak všetko pôjde podľa plánu, album bude hotový koncom roka. Okrem toho plánujem aj spolupráce, o ktorých zatiaľ rozprávať nechcem…

Spočiatku bola trémistka
Zaujímalo nás, či je rozdiel medzi Emmou Drobnou na pódiu a Emmou Drobnou v súkromí. „Určite áno, ale často sa nad tým nezamýšľam,“ hovorí mladá speváčka, ktorá napriek svojmu úspechu vraj dlho bojovala aj s obrovskou trémou a necítila sa na pódiu práve najlepšie. „To však postupne odchádza a najviac mi pomohlo turné, ktoré sme úspešne ukončili v apríli,“ vysvetľuje. „Snažím sa byť otvorená k ľuďom aj pod pódiom aj k ľuďom vo svojom okolí. Nemám rada pretvárku. Asi by som mala aj výčitky, ak by som sa snažila byť niekým iným. Ale je pravda, že v súkromí som možno trošku viac bláznivejšia,“ dodáva s úsmevom.

Aká je v skutočnosti?

EMMA je svojská. No práve to z nej robí originál, akých na Slovensku medzi mladými speváčkami máme málo. Dáva si pozor na to, čo hovorí a pred novinármi si drží odstup. Súkromie si pred médiami stráži a za žiadnych okolností o ňom nehovorí. Napriek svojmu mladému veku pochopila, že keď chce byť úspešnou speváčkou, musí to v prvom rade ukázať svojou tvorbou, nie tým, čo sa o nej popíše v bulvári.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Lýdia Czakó

 11 fotografií

Lákajú ju Kanárske ostrovy! Čo by tam Emma Drobná najradšej robila? (VIDEO)Lákajú ju Kanárske ostrovy! Čo by tam Emma Drobná najradšej robila? (VIDEO)Lákajú ju Kanárske ostrovy! Čo by tam Emma Drobná najradšej robila? (VIDEO)Lákajú ju Kanárske ostrovy! Čo by tam Emma Drobná najradšej robila? (VIDEO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa