Láska zo zvyku: Čo to je? Ktorú jej fázu prežívate?

Láska zo zvyku: Čo to je? Ktorú jej fázu prežívate?

Začína sa to poblúznením, neskôr sa vám otvoria oči. Kým zistíte, že ste stretli muža, s ktorým chcete zostarnúť, prejdú roky a z vášho partnera sa stane kamarát...

Nezúfajte však. Jed Diamond, celebrita medzi psychológmi, robil štyridsať rokov výskum manželských párov. A dospel k  lichotivému záveru - podľa neho väčšina ľudí dokáže nájsť lásku svojho života.

Žiada si to čas
Má to však háčik. Na to, aby ste mohli s čistým svedomím tvrdiť, že váš partner je láskou vášho života, potrebujete čas. Mnoho párov ho nemá dostatok, lebo ich problémom je vzťah si udržať dostatočne dlho. Psychológ Diamond tvrdí, že každý vzťah má päť fáz. Väčšina párov sa však dopravuje len po tretiu...

Prvá fáza - zaľúbenie
Začína sa znenazdania. Stretnete muža, ktorý sa vám páči a zamilujete sa. On to cíti podobne. Jednoducho do toho obaja „padnete“. Žijete ako vo sne, máte pocit, že nikdy ste neboli šťastnejšia. Cítite, že ste našli vytúženého partnera, úplne mu dôverujete a nie ste prístupná k žiadnym skeptickým postojom svojho okolia.

Druhá fáza - tvoríte pár
Je to obdobie, keď nechodíte už len na kávu. Možno ste sa k nemu nasťahovali, zdieľate spoločný účet a uvažujete nad založením rodiny. Ste do seba bezhlavo zaľúbení, túžite po vzájomných dotykoch a objatiach a čas strávený oddelene pripomína mučiareň. V hlave máte len jeho, ale pritom už uvažujete racionálne. Je to čas jednoty a spoločnej radosti. Máte pocit, že vás nemôže nikto rozdeliť a obaja ste si istí v tom, že spolu dokážete prežiť zvyšok života.
Zamilovanosť odznieva asi po dvoch rokoch a návrat do reality so sebou často prináša rozpad vzťahu a s tým súvisiace vážne problémy.

Tretia fáza - rozčarovanie
Je to obdobie, keď už spolu žijete nejaký ten rôčik. Spoznali ste sa do takmer miery, až si myslíte, že o partnerovi viete všetko a už vás nič nemôže prekvapiť. Občas si leziete vzájomne na nervy, prítomnosť toho druhého vám nemusí byť po vôli a začínajú sa aj prvé skutočné rodinné problémy. Je to zároveň obdobie, počas ktorého sa mnoho párov rozchádza.

Štvrtá fáza - vytváranie skutočnej lásky
Ak ste sa prehupli cez tretiu fázu, pravdepodobne máte najhoršie za sebou. Tak ste sa zžili, že sa z vás stali nielen milenci, ale aj najlepší kamaráti. Síce vám občas ten druhý lezie poriadne na nervy, ale zároveň si neviete život bez neho predstaviť. Dostávate sa do štádia, keď vaša myseľ vníma skôr pozitíva vášho vzťahu a negatíva zatláča do úzadia. Uvedomili ste si, že je dôležité prijať partnerove nedostatky a naučiť sa s nimi žiť.

Piata fáza - Dvaja sú jedno
Uvedomili ste si hodnotu svojho partnera. S veľkou pravdepodobnosťou spolu žijete už desiatky rokov. Ste priam jedna duša. Naučili ste sa prekonávať spory a vybudovali ste medzi sebou silné spojenie. Žijete vo vzťahu, ktorý má pevné základy, a už prerástol do štádia, keď si môžete povedať, že žijete s láskou svojho života a rozdelí vás až smrť.

Len kamaráti?
Z mnohých dlhoročných vzťahov láska postupne vyprcháva. Napriek tomu, že si partneri navzájom neubližujú, nepodvádzajú sa ani sa nehádajú, stali sa z nich už „len“ kamaráti. Fungujú však ako pár a nič iné si ani nevedia predstaviť. Sú spolu už pridlho na to, aby nabrali odvahu niečo zmeniť. Začať žiť s iným človekom? Desí ich aj taká predstava, lebo si dávno zvykli jeden na druhého. Tešia sa zo spoločných detí či z vnúčat. Majú však jeden problém - ich vzťah sa už nedefinuje slovami dvaja zaľúbenci, ale vzťah zo zvyku.

Vzťah zo zvyku
Dá sa rozpoznať? Jeho spúšťačom je vyprchanie lásky. Už si vzájomne nelichotíte a to, že ste spolu, pokladáte za samozrejmosť. Žiaľ, univerzálny návod, ako zo vzťahu zo zvyku vykľučkovať, neexistuje. Zvyčajne zdieľate spoločný majetok, máte podobné názory i koníčky a spájajú vás aj deti. Napriek tomu, že vášeň zo vzťahu dávno vyprchala, môžete žiť šťastne. Lebo puto, čo vás spája, je silnejšie ako to, čo vás k sebe priviedlo. Vykašlite sa na fakty hovoriace o prvotnej dvojročnej zamilovanosti. Radšej si spomeňte na to, čo vás k partnerovi na začiatku vzťahu tak priťahovalo. A možno to nájdete aj po rokoch a oprášite starú lásku. Verte, že sa to dá, len treba chcieť.   

Môže za to chémia
Skutočnosť, že sa vám niekto páči a sexuálne vás priťahuje, je záležitosť chémie. Odborníci prirovnávajú zamilovanosť k stavu pod vplyvom narkotík. Vaše telo produkuje adrenalín, ktorý spôsobuje vášnivosť a snahu o sexuálne zblíženie. Keď vstúpia do hry aj hormóny fenyletylamín a oxytocín, pocítite skutočnú zamilovanosť.  

Dva roky
Hormóny zamilovanosti môžu za to, že prestanete na čas racionálne uvažovať. Muži sú agresívnejší a naliehaví, ženy sú ochotnejšie mať sex. No tento stav trvá obmedzený čas a nastupuje vytriezvenie. V prípade dlhodobých vzťahov už teda nejde o zamilovanosť, lebo tá trvá len dva či tri roky. Vystrieda ju láska – a tá môže vydržať aj celý život.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa