Lekári hovoria: Avokádo namiesto botoxu!

Lekári hovoria: Avokádo namiesto botoxu!

Podporuje pamäť, chráni srdce a zrak, vyhladzuje vrásky. Toto zvláštne ovocie, známe aj ako maslová hruška, má veľmi výživnú dužinu orieškovej chuti.

Asi tretinu tvoria zdravé tuky – väčšinou nenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú vstrebávanie vitamínov A, D, E a K a bioaktívnych látok rozpustných v tuku, chránia pred chorobami srdca, ciev a nervovej sústavy.

Lekári a odborníci na výživu ho milujú
Avokádo obsahuje aj ľahko stráviteľné bielkoviny, rôzne vitamíny a dôležité minerálne látky a stopové prvky. Vysoký obsah lecitínu pomáha optimalizovať krvný tlak aj hladiny cholesterolu a inzulínu. Bohatá zmes karotenoidov, vitamínu E a ďalších silných antioxidantov má protinádorový účinok.

Avokádo je ideálna súčasť výživy budúcich mamičiek, vegetariánok, aktívnych športovkýň. Podporuje vylučovanie škodlivín z tela, regeneruje bunky, vyživuje vlasy a nechty, vyhladzuje drobné vrásky, zlepšuje pamäť. Osvedčilo sa aj pri chudnutí, pretože telu dodá dôležité látky v koncentrovanej podobe.


Živiny v 100 g

Energia: 670 kJ
Bielkoviny: 2 g
Tuky: 14,7 g
Sacharidy: 8,5 g
Vláknina: 6,7 g

Plus pre vaše zdravie
* Najlepší rastlinný zdroj nenasýtených mastných kyselín vrátane omega-3 a omega-6.
* Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov B, C, E a K, minerálnych látok a stopových prvkov, hlavne horčíka, draslíka, železa, fosforu, zinku, medi a mangánu.
* Bohaté na antioxidačné karotenoidy, najmä na zeaxantín a luteín, ktoré chránia zrak.

Báječný tip

Živiny z avokáda najlepšie využijete, keď roztlačenú dužinu pokvapkáte citrónovou šťavou, aby nezhnedla, a premiešate ju s posekanou cibuľkou, kúskami rajčín a s posekanými čerstvými bylinkami podľa chuti.

Autor: Jana Brožíková

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa