Len málo matiek „sabotuje“ plienky: My máme jednoznačný odkaz!

Len málo matiek „sabotuje“ plienky: My máme jednoznačný odkaz!

Bábätko bez plienok už pár týždňov od pôrodu? Nie je to výmysel, ktorý by nebol postavený na logických základoch. Od rodičov to chce iba veľmi veľa trpezlivosti.

Kedy mu "treba"
Dôležité je, aby matka sledovala dieťa, kedy mu je treba vyprázdniť sa. Môže to prejavovať všelijako. Začne mrnčať, vrtieť sa, alebo sa až podozrivo utíši. Čo s ním treba v takom prípade urobiť? Rýchlo ho vziať nad umývadlo alebo záchodovú misu.

Malé dieťatká nevedia ešte v sebe udržať potrebu. A svaly sa im uvoľnia, keď to na nich príde hneď. Postupne sa však vie vycvičiť a povel matky, ktorá ho drží nad umývadlom si spojí s cikaním alebo kakaním. Táto metóda – tak ako všetky alternatívne - má svojich zástancov aj odporcov. Prirodzene, nepoužívanie plienok má za následok umývanie a čistenie špinavého textilu, koberca, ale aj vášho oblečenia.

Kedy mať druhé dieťa? Sú 4 roky skutočne ideálne?

Len málo matiek „sabotuje“ plienky pri vychádzaní z domu, keď je pocikanie oblečenia viac ako nepríjemné. Aj tak je však vhodné nepoľaviť v úsilí a plienku brať len ako poistku. Po určitom čase dieťa samo pochopí, že cikanie a kakanie do „oblečenia“ je horšie ako do nočníka.

Chodenie na nočník
Okrem skorého naučenia „chodenia na nočník“ je výhodou silné puto medzi matkou a dieťaťom, ktoré vznikne vďaka sledovaniu jeho reakcií. Mnoho matiek praktizujúcich túto metódu tvrdí, že vďaka nej sú s dieťaťom zohraté a majú k sebe bližšie.

Pre mnohé čerstvé mamičky je však táto metóda nepredstaviteľnou záťažou navyše. Okrem toho sa im zdá, že dieťa by bolo touto metódou terorizované. Argumentujú aj zdravím dieťaťa - záťažou na chrbticu pri držaní nad nočníkom. Vyprázdňovanie po ležiačky a do plienok však tiež môže spôsobiť zdravotné problémy.

Čudné žily, s ktorými majú tehuľky problém!

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa