Lesklé okná, preč s mastnotou: ČO ešte DOKÁŽE ... aviváž?

Lesklé okná, preč s mastnotou: ČO ešte DOKÁŽE ... aviváž?

Minul sa vám prostriedok na umývanie okien a vy ste práve uprostred jarného upratovania? Pokojne na ne použite aviváž.

Vlejte ju do horúcej vody, do 5-litrového vedierka stačí polovica odmerky. Okná po vyčistení preleštite suchou handrou. Bonusom bude krásne prevoňaný byt.

Bojovník s mastnotou
Ak si neviete poradiť s mastnými fľakmi na zárubniach, dvierkach kuchynskej linky či na nábytku, pomôže vám aviváž. Stačí, ak nevzhľadný povrch pretriete mäkkou handrou namočenou v teplej avivážovej vode.

Stop fľakom

Máte na sedadlách v aute bledé poťahy? Potom ste už určite párkrát bojovali s nevzhľadnými fľakmi. Mapy na čalúnených sedačkách pomôže odstrániť aviváž, ktorú ste zriedili s teplou vodou v pomere 1 : 4.

Lesklé podlahy
Ak si chcete prevoňať byt a zároveň túžite po plávajúcej podlahe, ktorá od čistoty až vŕzga, pridajte do vody na umývanie aviváž. Podlahu vyčistí a vráti jej stratený lesk.

Do kúpeľne
Aviváž si poľahky poradí aj s obkladačkami v kúpeľni. Stačí, aby sa na nich usušila mydlová voda a stratia lesk. No ak kachličky umyjete handričkou namočenou v avivážovej vode (pomer 1 : 2 v prospech vody), kachličky sa budú lesknúť ako nové. Podobnú službu urobí aj so zájdenou podlahou.

Oživí kožu
Vaša kožená sedačka alebo obľúbená bunda, kožená kabelka, zatvrdnutý kožený opasok či topánky nie sú už na pohľad najnovšie? Nemusíte ich hneď vyhadzovať, radšej im doprajte trochu luxusu v podobe aviváže. Naneste ju jemnou špongiou, nechajte chvíľu pôsobiť a zotrite čistou handričkou.

Namiesto kondicionéra
Minul sa vám kondicionér? Siahnite po prvej pomoci v podobe aviváže. Po umytí ju naneste zriedenú na končeky vlasov a dôkladne opláchnite. Výsledkom budú ľahko rozčesateľné a lesklé vlasy plné života.

Na zaseknutý zips
Aviváž si poradí aj so zaseknutým zipsom. Nakvapkajte ju na „neposlušné“ miesto, minútu počkajte a zips pomaly rozpohybujte.

Na tapety
Ak sa chystáte vymeniť staré tapety, ale bojíte sa, či ich budete vedieť ľahko strhnúť zo steny, siahnite opäť po aviváži. Stačí, ak ju zriedite s vodou v pomere 1 : 1 a pomocou fľaše s rozprašovačom nastriekate na stenu. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom hor sa do strhávania!

Pripálený hrniec
Pripálil sa hrniec? Zabudnite na zdĺhavé a úmorné drhnutie. Radšej do hrnca nalejte trochu aviváže a nechajte aspoň hodinu pôsobiť. Pripálené zvyšky jedla by mali ísť oveľa ľahšie vyčistiť.

Statická elektrina
Aj vás občas „kope“ koberec? Doprajte mu trochu aviváže. Vo fľaši s rozprašovačom ju zrieďte v pomere 1: 4 v prospech vody a koberec roztokom postriekajte. Aviváž by mala byť proti statickej elektrine účinná až niekoľko týždňov.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa