Letné leňošenie: Doprajte svalom pohyb

Letné leňošenie: Doprajte svalom pohyb

Dva týždne dovolenky v hoteli s plnou penziou vám dajú riadne zabrať. Ako sa vyhnúť kilám navyše?

Strečing je podľa vás len pre športovcov? Spomeňte si, ako dlho ste minulé leto ležali na pláži a pozerali sa na vodnú hladinu, alebo na ktorom boku ste počas opaľovania zaspali. Poloha, v ktorej oddychujete, môže mať vplyv na stuhnutú šiju, ubolený chrbát či „tuhé“ koleno.

Ubolené nohy
Nech leňošíte akokoľvek, vždy zaťažujete jednu stranu tela viac než druhú. Preto sa časom nevyhnete skráteným svalom a možno aj migréne. Veľkej záťaži sa pri sedení paradoxne vystavujú nohy. A je jedno, či sedíte doma pred televízorom, v aute cestou na dovolenku alebo na pláži posrkávajúc miestny miešaný nápoj.

Doprajte nohám trochu pohybu. Lebo ak ich nenatiahnete, postupne vám môže začať rotovať panva a budete mať krivý postoj. Stačí, ak máte stále mierne pootočenú hlavu. Na strane, kam hlavou rotujete, sa svaly chrbta stiahnu. Pomôžu vám jednoduché naťahovacie cviky. Zamerajte ich viac na stranu, na ktorú sa častejšie vytáčate.

Prekrížené kolená
Často prekrižujete nohy? Robíte zle! Ak je pre vás pri sedení pohodlná práve táto poloha, hrozia vám nielen nepekné kŕčové žily, ale aj boľavý chrbát. Pri takomto sedení vždy viac zaťažujete jednu stranu tela. Pomôže, ak si dáte medzi kolená loptičku alebo opaľovací krém. Zakaždým, keď si budete chcieť nohu preložiť, loptička spadne a vy si uvedomíte, že ste opäť podvedome prekladali nohy.  

Plážoholička
Obmedziť by ste mali aj vylihovanie na pláži a snahu čo najväčšmi sa opáliť. Nielenže to neprospieva vašej pokožke, ale po hodinách na nepohodlnom ležadle vás môže aj poriadne rozbolieť telo. Lebo ak ležíte dlho v jednej polohe, trpia vaše svaly i šľachy. Žiada si to aktívne opaľovanie. Napríklad pri plážovom volejbale.

Ležíte rada naboku? Vedzte, že pri tom trpia bedrové kĺby a z nich krížová oblasť chrbta. Pred pálením v bedrovej oblasti vás môže zachrániť vankúš medzi kolenami. Ten však nie je počas slnenia najvítanejšou pomôckou. Opäť zvoľte aktívnu formu opaľovania.

S plným bruchom
Objemné brucho nezvaľujte len na obrovské porcie jedla, ktoré si v rámci all inclusive zájazdu doprajete. Ak maškrtíte na pláži aj poležiačky, hrozia vám tráviace ťažkosti aj refluxná choroba pažeráka.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa