Leto plné ľanu: Tradičná tkanina je látkou roka 2019. Viete prečo?

Leto plné ľanu: Tradičná tkanina je látkou roka 2019. Viete prečo?

1. Chráni aj chladí
Historicky najstarší materiál zatlačil do úzadia populárnu bavlnu. Výhodou počas vysokých teplôt sú jeho termoregulačné vlastnosti. Odvádza teplo i pot a chráni pokožku pred UV žiarením.

2. Je mäkký, ale pevný
Pokožka vníma ľan ako materiál príjemný na dotyk, ktorý je navyše bezproblémový. Perie sa pri 30 až 40 °C, nepotrebuje osobitnú údržbu, rýchlo schne a jeho plusom je prírodná farebnosť.  

3. Má patinu, nie vek
V minulosti dostal ľan názov látka chudobných, pretože sprevádzal ľudí počas celého života. Šili sa z neho pracovné aj sviatočné odevy, ktoré boli trvácne. A nezistili by ste na ňom ani počet praní, ani rokov.

4. Vhodný pre alergikov
Ľanový materiál môže mať rôzne hrúbky, ale žiadna 100-percentná prírodná verzia nespôsobuje podráždenie pokožky. Ľan je zdravá tkanina, neelektrizuje, nepriťahuje prach, je  antibakteriálny.

5. Má nadčasový punc
Ľanové odevy možno označiť za skokanov roka. Dosiahli niečo, čo v módnom svete inak trvá celé desaťročia. Z kategórie prchavý TREND toto leto postúpili do kategórie ikonický ŠTÝL.

6. Prirodzene krčivý efekt

Jediná nevýhoda ľanu je krčivosť, ale žehliť ho naozaj nemusíte. Mierne vrásčitá štruktúra mu dodáva pravý a prirodzený vzhľad. Aj vďaka tomu je outfit z ľanu vždy originálny a praktický.

TIP!
100 % eko

Dlho prevláda mylná predstava, že len výrobky z čistej bavlny sú ten pravý materiál. Bavlnené vlákna však pri spracovaní prechádzajú veľmi neekologickým chemickým procesom. Naopak, pri pestovaní a výrobe ľanu nie sú potrebné žiadne pesticídy ani chemické úpravy.

Autor: mh
Foto: NEXT, BONPRIX

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Nakupujeme"

Poradňa