Leto s bábätkom: 5 tipov, ako ho stráviť doslova ako v (bio)bavlnke

Leto s bábätkom: 5 tipov, ako ho stráviť doslova ako v (bio)bavlnke

V dobe, kedy sme zahltení informáciami o tom, čo je zdravé pre citlivú pokožku bábätka a ako mu uľahčiť horúce dni, sa čerstvá mamička môže doslova chytiť stebla biobavlny. Áno, fráza o chytaní sa stebla je vám asi povedomá, a my ju nepoužívame náhodou. Biobavlna je skutočnou odpoveďou na otázku výberu toho jednoznačne najbezpečnejšieho a najvzdušnejšieho materiálu pre oblečenie malého človiečika, obzvlášť v letnom období. A názov nie je zďaleka to jediné, čím sa líši od „obyčajnej“ bavlny.

Každá mama chce pre svoje bábätko to najlepšie. Ak ste aj vy práve vstúpili do klubu čerstvých mamičiek, určite vás aktuálne trápi otázka, ako zvládnuť letné horúčavy s bábätkom bez problémov. Najmä ak vezmeme do úvahy fakt, že sezóna letných dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Ako teda správne obliecť dieťatko, keď teploty stúpajú? Nechajte si poradiť.

1) Výberom tsprávneho oblečenia sa môžete vyhnúť niekoľkým zdravotným problémom

Priamoúmerne so stúpajúcimi teplotami síce automaticky zmenšujeme počet vrstiev, no nemenej dôležitý je aj výber materiálov, do ktorých obliekame svojho drobčeka. Práve tie totiž priamo ovplyvňujú nielen náladu, ale i zdravie našej ratolesti. Deti do troch rokov majú navyše problém s termoreguláciou. Znamená to, že nie sú schopné udržiavať teplo, a preto u nich doslova hrozí prehriatie. Oblečenie preto treba voliť nielen podľa ich teploty, ale aj podľa toho, či sa práve chystáte stráviť deň na pláži, alebo len na letnú prechádzku v kočíku. Novorodeniatko počas teplých letných dní obliekajte v prvom rade vzdušne a voľne, nielen vonku, ale aj vo vnútri. Tou najlepšou kombináciou na leto je klasické body s krátkym rukávom, ľahké nohavice či dupačky, ponožky a tenký klobúčik alebo čiapočka vo svetlých tónoch.

2) Odpoveď hľadajte v prírode

Dôležité je však zvoliť nielen správny typ, ale aj vhodný materiál oblečenia. Ideálne sú prírodné, savé a mäkké materiály, v ktorých sa pokožka bábätka menej potí. V tejto súvislosti sa v poslednom období hovorí najmä o prírodných materiáloch, akým je napríklad biobavlna.

3) Skúste sa dotknúť

Oblečenie z biobavlny navonok len ťažko rozoznáte od klasickej bavlny. Pritom od rozdielu, ktorý môžete pocítiť okamžite, vás delí jediný dotyk. Biobavlna je už na prvý kontakt jemnejšia. A teraz si predstavte, že ak je príjemná pre vás, o čo príjemnejšia musí byť pre detskú pokožku. Pestovatelia, ktorí pracujú s biobavlnou, používajú na hnojenie prírodný nimbový olej, vďaka čomu má takáto bavlna hustejšie chumáčiky a vlákna neporušené chemickými látkami. Bavlnu následne oberajú výlučne ručne. Pri bielení sa používa peroxid vodíka, ktorý je považovaný za najbezpečnejší prírodný dezinfekčný prostriedok, farbenie zas prebieha len za pomoci minerálnych farbív. Každý z týchto krokov robí z biobavlny ideálny materiál pre detské oblečenie. Vďaka vlastnostiam materiálu je biobavlna vhodná nielen pre novorodencov, ale dokonca aj pre alergikov s vysoko citlivou pokožkou.


4) Buďte prísna

Biobavlna je vďaka svojim vlastnostiam ideálnym materiálom do letných horúčav. Aj podľa dermatologičky MUDr. Regíny Paulínyovej musí materiál zvolený v letnom období spĺňať tie najprísnejšie predpoklady. „Detské oblečenie na leto musí byť dostatočne savé kvôli zvýšenému poteniu, musí byť tiež jemné, keďže dieťa je v neustálom pohybe. Vhodné oblečenie pre detičky by nemalo byť ani farbené sýtymi tmavými farbami ako tmavomodrá a čierna,“ vysvetľuje Paulínyová. Farbivá v novom oblečení sa totiž po spotení a mechanickej námahe môžu postupne uvoľňovať z oblečenia do pokožky dieťaťa a spôsobiť rôzne alergické reakcie, podráždenie a vyrážky alebo zhoršiť už existujúci kožný problém.

5) Poďte na to prakticky

Praktickou výhodou biobavlny, ktorú ocenia práve mamičky je, že znesie aj časté pranie a vydrží naozaj dlho. Aj v tomto prípade však treba dodržať určité zásady. „V letnom období nie je dobré používať avivážne prostriedky, najmä na detskú spodnú bielizeň, samotná aviváž mení savosť materiálu a môže na citlivú detskú pokožku pôsobiť dráždivo,“ radí MUDr. Paulínyová.


Ak si teda na letnú sezónu pripravíte zopár kvalitných kúskov z poctivej biobavlny, máte o bezstarostné leto s vaším drobcom postarané. Celá výbavička vás pritom vôbec nemusí vyjsť draho. Roztomilé detské kúsky zo 100 % biobavlny, ktoré sú navyše cenovo dostupné, nájdete po celý rok pod značkou Kuniboo v Kauflande.


Platená reklama

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa