Lex Barker: Preboha, to koľkokrát bol ženatý? A je pravda, že zneužíval nevlastnú dcéru?

Lex Barker: Preboha, to koľkokrát bol ženatý? A je pravda, že zneužíval nevlastnú dcéru?
25 fotiek v galérií

Herec Lex Barker, ktorého filmové meno Old Shatterhand v preklade znamená Stará drviaca päsť, bol v skutočnom živote veľký milovník žien, whisky, fajky a historických zbraní.

Koľko žien prešlo jeho náručím a koľko z nich sa za neho napriek jeho sukničkárskej povesti vydalo?

VIDEO: Spomienka na nezabudnuteľnú dvojicu Vinnetou a Old Shatterhand

Vydedený synáčik
Búrlivák Lex, vlastným menom Alexander Crichlow Barker Jr., sa narodil 8. mája 1919 v New Yorku. Jeho otec bol bohatý stavebný podnikateľ, neskôr maklér, chcel, aby jeho jediný syn vyštudoval za stavebného inžiniera a raz mohol prebrať rodinnú firmu. Lex aj chcel počúvnuť radu otca, ale nakoniec z fakulty zdrhol k divadelnej spoločnosti. Nahnevaný otec ho vydedil, čím Lex prišiel o niekoľko miliónov dolárov.

 

Najmladší major v armáde
Vo februári 1941 vstúpil Barker do americkej armády, so spojeneckými vojskami sa vylodil v severnej Afrike, neskôr bojoval na Sicílii. Tam utrpel závažné poranenie hlavy. Do lebky mu museli voperovať striebornú platničku a až do konca života trpel silnými migrénami. Keď sa vrátil na front, zakrátko ho do nohy zasiahol šrapnel granátu. Do civilu sa vrátil tento krásavec s výškou 193 centimetrov a s vyše sto kilami až po vojne. Bol najmladším majorom amerických pozemných síl v histórii! Pre vyšportovanú atletickú postavu dostal prezývku Sexi Lexy a nič mu nestálo v ceste dobyť filmový Hollywood…

Vinnetuov biely brat
Mal za sebou 12 bezvýznamných rolí, keď dostal ponuku zahrať si Tarzana. Legendárny Johnny Weissmüller nasadil latku vysoko, ale podľa odborníkov vraj najlepším zo všetkých Tarzanov na filmovom plátne bol práve Lex Barker. Po piatich dieloch dal divochovi z rodu opíc v roku 1953 zbohom, lebo nechcel byť zaškatuľkovaný. A vyrazil do Európy, kde čakal nové impulzy pre svoju kariéru.

Zahral si v slávnom Felliniho filme La Dolce Vita (Sladký život), významný zvrat v kariére však znamenal až film Poklad na Striebornom jazere, kde si Lex zahral Vinnetuovho pokrvného bieleho brata Old Shatterhanda. A práve mayovky sa mu stali osudnými. Sedemkrát hral Old Shatterhanda, trikrát Karu ben Nemsiho a dvakrát doktora Sternaua. V Nemecku ho v roku 1966 vyhlásili za najobľúbenejšieho zahraničného herca…

Kliknite do galérie pod článkom.

Päťkrát ženatý
Lexovi Barkerovi sa „darilo“ aj v láske. Urastený zálesák s vyšportovaným telom, podmanivým úsmevom a charizmou mal v súkromí slabosť pre krásne ženy. Častým spoločníkom mu bol aj alkohol, lebo podľa vlastných slov nedokázal byť sám, lebo „byť sám, to je ako byť mŕtvy“. Vzťahy mal krátke i dlhšie trvajúce, celkovo však vopchal hlavu do manželského chomúta 5-krát!

Sexuálne zneužívanie?
Prvýkrát sa oženil ešte ako vojak počas druhej svetovej vojny, keď sa vyvolenou jeho srdca stala Constance Thurlowová. Mali spolu dcéru Lynn a syna Alexandra III. Zana. A práve prvé manželstvo vydržalo Barkerovi najdlhšie – osem rokov. Divadlo však bolo silnejšie ako rodinný život. Druhá manželka, herečka Arlene Dahlová, si ho užila len krátko, lebo v Barkerovom živote aj v posteli ju vystriedala hviezda Lana Turnerová.

Práve jej zásluhou sa Lex Barker zaradil medzi hollywoodsku smotánku. Obaja však kašľali na vernosť, mali alkoholické excesy, a keď Lana potratila, vzťah sa rozpadol. Navyše mal pre Barkera po niekoľkých rokoch nepríjemnú dohru, keď ho Cheryl, neplnoletá dcéra z Turnerovej predchádzajúceho vzťahu, obvinila zo sexuálneho zneužívania…

Prvýkrát ovdovel
Barkerovou štvrtou manželkou bola mladučká Švajčiarka, študentka herectva Irene Labhartová, ktorá mu krátko po svadbe porodila syna Christophera. (Takisto je herec, dokonca hral Old Shatterhanda, aj keď len na tradičných nemeckých Slávnostiach Karla Maya.)

Podľa Pierra Bricea, filmového Vinnetoua, práve Irene bola pre Lexa najlepšou partnerkou. Aj vďaka nej prijal rolu Old Shatterhanda, lebo milovala mayovky. V tomto jedinom prípade Barker ovdovel, Irene mala leukémiu a v roku 1962 nad ňou zvíťazila. Ráno ho zobudil v spálni telefón, Lex len zašomral, aby to zvihla, kým ona už pri ňom tichučko ležala mŕtva…

Do večných lovísk
Ešte neuveriteľnejšie bolo, keď Lex Barker zbalil mladučkú španielsku kráľovnú krásy Carmen Cerverovú – Titu. Ktovie, čo si sľuboval od tohto vzťahu? Prekypovala životom, rada sa bavila, hýrila, míňala jeho peniaze a on žiarlil ako pes. Rozišli sa, ale prv než sa stihli rozviesť.

Keď kráčal Lex Barker 11. mája 1973 za svojou novou láskou, herečkou Karen Kondazian, skolaboval na rušnej manhattanskej ulici. Zomrel na infarkt vo veku len 54 rokov! Nikto z okoloidúcich ho nepoznal. Mayovky sa v Amerike nevysielali a na jeho Tarzana ľudia dávno zabudli. Hoci Lex Barker odišiel do večných lovísk už pred 46 rokmi, my na legendárneho a spravodlivého Old Shatterhanda nikdy nezabudneme…

Kliknite do galérie pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk

 25 fotografií

Lex Barker: Preboha, to koľkokrát bol ženatý? A je pravda, že zneužíval nevlastnú dcéru?Lex Barker: Preboha, to koľkokrát bol ženatý? A je pravda, že zneužíval nevlastnú dcéru?Lex Barker: Preboha, to koľkokrát bol ženatý? A je pravda, že zneužíval nevlastnú dcéru?Lex Barker: Preboha, to koľkokrát bol ženatý? A je pravda, že zneužíval nevlastnú dcéru?
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa