Má otec detí menší sklon k nevere?

Má otec detí menší sklon k nevere?

Manželská nevera si so sebou nesie mnoho mýtov, ktorým dodnes veríme. Podľa najnovších prieskumov sa fakty o podvádzaní mužov a žien menia spolu so zmenami v spoločnosti.

Posúva sa aj veková hranica, po ktorej ľudia v dlhodobom zväzku skĺznu k romániku alebo paralelnému vzťahu s niekým iným. Ani súčasné vzťahové „trendy“ však nie sú všemocné a naše správanie vychádza predovšetkým z individuálnych zásad.

Muži alebo ženy?

Britský prieskum z roku 2012 hovorí o tom, že napriek vštepenému pravidlu, že k milostnému pošmyknutiu majú vo svojej povahe predsa len bližšie muži, už to nie je celkom pravda. Až pätina opýtaných britských žien totiž priznala, že by zrejme podľahla sexuálnemu dobrodružstvu s mužom, aj keby boli v dlhodobom vzťahu.

Dôvod? Nepriame vysvetlenie takéhoto správania môže predstavovať nespokojnosť v pôvodnom vzťahu, mnoho zo žien, ktoré sú otvorené nevere, totiž priznalo aj nedostatky v trvalom partnerstve.

Muž sú menej neverní, alebo klamú
Možnú neveru priznáva v prieskume len menej než desatina zadaných mužov. Je to teda oveľa cudnejšie číslo, ako u opačného pohlavia. Je síce otázne, nakoľko skutočné presvedčenie a priznania anketa odráža a koľko neverných mužov a žien reálne priznalo svoje pohnútky.

Keďže muži ale zvyknú pre posilnenie svojho ega skôr preháňať, ako svoje úlety decimovať, toto číslo môže byť verné. Príčinami sú najmä nespokojnosť v sexuálnom živote alebo túžba po dobrodružstve.

Slováci vystrkujú rožky
Veľký slovenský sexuologický prieskum ukázal, že väčšina Slovákov a Sloveniek z vybraných možností partnerského vzťahu uprednostňuje trvalý zväzok s občasnými románikmi s niekým iným, teda monogamiu s „výnimkami“. Podľa psychológov sa však tento stav nedá nazvať monogamiou a osobné zlyhania partnerov plynú z ich nevyzretosti, nespokojnosti či zo spoločenských tlakov, ktoré ich k nevere motivujú.

S vekom rastie chuť?
Podľa britského prieskumu sú sklony párov k nevere najsilnejšie v ranom strednom veku, okolo 35 až 40 rokov. Je vtedy naše libido intenzívnejšie a podporené snahou zanechať potomstvo? Aj táto teória môže byť biologickým vysvetlením nevery.

Otec detí už nepodvádza?
Vek však nie je jediným a priamočiarym merítkom, určujúcimi faktormi je aj rodinné, spoločenské a materiálne zázemie či osobná individualita partnerov. Mužom, ktorí už majú potomkov, sa údajne znižuje hladina testosterónu, ako zistili kalifornskí vedci. To znamená, že majú menšie sklony k nevere a viac sa sústredia na výchovu a rodinu.

Zdá sa, že rastom aktívneho veku sa môže predĺžiť aj „neverné“ obdobie istých ľudí, podľa niektorých sociológov to však s minulosťou nie je až taký kontrast. Vtedy vraj starší muži podvádzali tiež, dávali si však väčší pozor na diplomaciu a vedeli dôkladnejšie utajiť svoj prehrešok.

Vývoj dnešnej spoločnosti ale mužské správanie zrovnoprávňuje so ženským, a tak ženy s lepším sociálnym zázemím podvádzajú rovnako alebo podobne, kľúčom k monogamii je teda povaha jednotlivcov a nie ich vek. Ak muž nechce byť neverný, nebude a to sa týka aj nás. Naše individuálne záväzky tak môžu prekonať všetky trendy.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa