Mám potrebu často kontaktovať svojho ex, no terajšiemu priateľovi to vadí

Mám potrebu často kontaktovať svojho ex, no terajšiemu priateľovi to vadí

Vypisovanie vášmu ex, napriek tomu, že máte nového partnera je časovanou bombou. V žiadnom prípade to nie je nevinná zábavka, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Odborníci na vzťahové problémy odporúčajú, aby ste si dobre uvedomili všetky riziká, ktoré z takého konania vyplývajú.

Nerobte to poza chrbát partnera

Prežili ste so svojím ex dlhšie obdobie, preto je pochopiteľné, že máte pocit, ak ste práve niečo zažili, že to pochopí iba on, lebo vás pozná. No ak sa budete obracať iba na neho, nedáte svojmu terajšiemu partnerovi šancu, aby vás spoznal. Vedľa vás teraz stojí on, a preto sa pozrite na tieto situácie aj jeho očami. Zvážte, kedy je naozaj vhodné obrátiť sa na expartnera. A ak to už urobíte, nerobte to tajne, poza chrbát vášho súčasného partnera.

Dovolili by ste si to robiť aj pred vašou polovičkou?
Pri kontaktovaní vášho ex platí jednoduché pravidlo. Ak máte čisté svedomie, určite nebudete mať problém posielať druhej osobe správy aj vtedy, keď sedíte vedľa svojej polovičky. Je férové informovať ho o tom, respektíve opýtať sa ho, či by mu to vadilo. Dôležité je porozprávať sa o tom a urobiť kompromis.

Prečo to vlastne robíte?
Dôležité je, aby ste si položili túto otázku. Očakávate od expartnera aj odpovede? Pozeráte každú chvíľu na mobil, či vám príde od neho odpoveď? Myslíte na neho viac ako na súčasného partnera? Máte väčšiu potrebu podeliť sa s problémami alebo zážitkami s ex ako s partnerom? Ak je to tak, zbystrite pozornosť. Je to znak emocionálnej nevery.

Súhlasíte s tým obaja?
Obojstranná dôvera je základom fungujúceho vzťahu. Ak robíte niečo, čo nie je príjemné partnerovi či partnerke, mali by ste sa o tom vážne porozprávať a stanoviť si jasné hranice. Pretože ani vám by asi nebolo príjemné, keby si vaša polovička posielala horúce správy s druhou osobou.

Keď má nový vzťah, písanie musí byť tabu
Rovnaké embargo na kontaktovanie vášho ex by malo platiť, ak má nový vzťah. Podľa odborníkov na vzťahy je vysoko nezodpovedné miešať sa do života niekomu, kto už má nový vzťah. Ako náhle sa dozviete, že váš bývalý partner je s niekým iným, textovanie by sa malo stať tabu. Svojimi správami môžete zbytočne rušiť jeho i jeho terajšiu partnerku, čo nie je fér.

Tabu sú aj vulgarizmy
Dôležitým momentom pri kontaktovaní ex je obsah správ, ktoré posielate. Ak mu píšete len preto, aby ste mu dali vedieť, že je bezcharakterný idiot, ktorý sa s vami rozišiel, nevedie to k ničomu dobrému. Ak mu budete posielať vulgarizmy a citové výlevy, nedosiahnete tým nič. Maximálne ukážete vlastnú emocionálnu nezrelosť.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa