Mamičky, nepodceňujte detskú hnačku!

Mamičky, nepodceňujte detskú hnačku!

Má vaše dieťa hnačku, vracia a bojuje s vysokými teplotami? Bolesť jeho bruška nepodceňujte, môže ísť o závažnú rotavírusovú infekciu.

Rotavírusové ochorenie, na rozdiel od iných vírusových, prípadne bakteriálnych môže mať veľmi ťažký priebeh, ktorý vyžaduje častejšiu hospitalizáciu. Rotavírusová infekcia postihne až 90 % populácie. Ťažký priebeh hnačiek sprevádzaný vracaním hrozí najmä deťom od štyroch mesiacov do piatich rokov. Najskôr sa prejavuje ako bežná vodová hnačka. K nej sa však po čase môže pridať nekontrolovateľné vracanie, horúčka, triaška, bolesti brucha, malátnosť a nechuť prijímať tekutiny. Hrozí dehydratácia organizmu, ktorá môže viesť až k úmrtiu.

Ako sa prenáša?
„Rotavírusy sú vysokoinfekčné a odolné. Na nákazu stačí len malé množstvo vírusových častíc,“ vysvetľuje pediatrička a detská gastroenterologička Jarmila Kabátová. Keď ochorie jeden člen rodiny, postupne ochorie celá rodina. prenáša AKO SA Pod mikroskopom vyzerá vírus ako koleso s drobnými výbežkami. Je veľmi stabilný a v ideálnych podmienkach sa ľahko a rýchlo šíri. Vírusy prežívajú na povrchoch vecí aj 10 dní. Najvyšší výskyt je v miestach s nižšou úrovňou hygieny, ale ani prísna hygiena nemusí byť účinná, pretože vírus je veľmi odolný.

Kráľovskí miláčikovia! Komu patria tieto nádherné detičky? (FOTO)

Zaočkujte ho
Očkovanie je najefektívnejší spôsob ochrany pred infekčným ochorením. Očkovanie proti rotavírusom sa odporúča od 6 týždňov, do dovŕšenia 24, prípadne 32 týždňov veku dieťaťa, podľa druhu použitej vakcíny. Na trhu sú dostupné dve očkovacie látky, ktoré sa podávajú perorálne, teda dieťa ich prehltne.

Ohrozené bábätká
Rotavírusy postihujú sliznicu tráviaceho traktu. „Prenášajú sa takzvaným fekálno-orálnym spôsobom, teda rukami, slinami, kontaminovanými hračkami či na toaletách,“ informuje lekárka. Najviac sú podľa jej slov ohrozené deti vo veku od 4 do 36 mesiacov. Stačí, aby dieťa oblízalo hračku, na ktorej vírus prežíva, a má ho. Usídli sa v tráviacom trakte a z tela vychádza stolicou. „Najťažší priebeh ochorenia je v prvom roku života, pretože takéto dieťatko sa s infekciou ťažšie vyrovnáva,“ zdôrazňuje odborníčka. U starších detí nebýva priebeh taký dramatický, často netreba ani návštevu lekára.

Žiada si to vodu
Kým sa vírus aktivuje a objavia sa prvé príznaky, môže prejsť 24 až 48 hodín. Choré dieťa má zvyčajne vysoké teploty, vracia a má hnačku – „preženie“ ho 8- až 12-krát za deň. Najmä malým deťom hrozí dehydratácia, často je nevyhnutný pobyt v nemocnici. Hnačka môže trvať až jeden týždeň. Ak však problémy pretrvávajú alebo pri vážnom priebehu, to znamená, ak prudko stúpne horúčka, dieťa má kŕče, triašku alebo je veľmi malátne, neodkladne vyhľadajte lekára. Najdôležitejšou zásadou je vyhnúť sa dehydratácii organizmu. Preto – a to platí pre každý hnačkovitý stav – musíte dieťaťu pravidelne podávať dostatočné množstvo tekutín. Vhodná je prevarená dojčenská voda alebo vlažný čaj.

Poradíme, ako vybrať dobrý letný tábor

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa