Marhule vs Broskyne: Ktoré ovocie má viac antioxidantov?

Marhule vs Broskyne: Ktoré ovocie má viac antioxidantov?

1. kolo: Energia
Zrelé ovocie je sladké a plné cukru. Ak z nejakého dôvodu radšej siahnete po menej sladkých druhoch ovocia, mali by ste vedieť, že marhule majú energetickú hodnotu 202 kJ/100 g a 11,12 g sacharidov, broskyne o niečo menej – 164 kJ/100 g a 9,54 g cukru, pretože obsahujú viac vody a sú šťavnatejšie ako marhule. Bod pre broskyne.
Stav - 0 : 1

2. kolo: Betakarotén
Oranžové druhy ovocia sú výborný zdroj betakaroténu, z ktorého si telo vyrába vitamín A. Tento rastlinný pigment je dôležitý najmä v lete, pretože zlepšuje odolnosť pokožky proti slnečnému žiareniu a spomaľuje jej starnutie. Pomáha rýchlejšie dosiahnuť vytúžený bronz, pokožka si dlhšie udrží peknú farbu a zmenšuje sa riziko vytvárania pigmentových fľakov. V 100 g marhúľ je 194 mikrogramov betakaroténu, v 100 g broskýň 162 mikrogramov. Bod pre marhule.
Stav - 1 : 1

3. kolo: Antioxidačná sila
Marhule i broskyne obsahujú aj ďalšie antioxidanty, ako je luteín, zeaxantín a kryptoxantín, ktoré sa významne podieľajú na ochrane zraku, napríklad spomaľujú degeneráciu makuly v dôsledku starnutia a zlepšujú videnie za šera. Celková antioxidačná sila ovocia a zeleniny sa meria na základe ich schopnosti pohlcovať voľné kyslíkové radikály (ORAC). Antioxidačná sila marhúľ je 1 115 mikromolov TE/100 g, broskýň 1 814 mikromolov TE/100 g. Bod pre broskyne.
Stav - 1 : 2

Víťaz: Broskyne
Šťavnaté ovocie so zamatovou šupkou je nutrične veľmi hodnotné a ľahko stráviteľné. Dužina obsahuje takmer 90 percent vody a až 25 rôznych minerálov a stopových prvkov. Broskyne urýchľujú trávenie, podporujú chudnutie, odvodňujú a výborne prečisťujú obličky, denne stačí zjesť tri plody. Pomáhajú aj pri bronchitíde, kašli a astme, posilňujú cievy a srdce. Kombinácia niacínu, horčíka a selénu vyživuje a vyhladzuje pleť, odbúrava stres a zlepšuje náladu.

Autor: jb
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa