Máte nadané dieťa? Nezávidíme vám...

Máte nadané dieťa? Nezávidíme vám...

Je vaše dieťa večne nespokojným, ufňukaným malým rebelom, ktorý si za každú cenu presadzuje svoje? Nespí, má až nenormálne veľa energie, je neposedné, lieta ako divé a v kľude nevydrží ani pár sekúnd? A vy ste už v koncoch, hľadáte rady vo všetkých dostupných zdrojoch a u spriaznených mamičiek, zalamujete ruky nad svojím potomkom a zúfalo si povzdychujete vety typu "čo len z teba vyrastie"? Možno máte doma génia!

Náročné
Nadané deti sú od malička náročnejšie. Sú veľmi citlivé, všetko intenzívne prežívajú, aj filmy a rozprávky, majú perfektnú predstavivosť a zmysel pre detaily. Mimoriadne nadané deti odmietajú spánok, večer chytajú druhý dych, stále chcú niečo robiť, tvoriť, spoznávať a rodičia to nemajú práve najľahšie. Veľa nadaných detí sa vyznačuje hyperaktívnym správaním.

Zvedavosť
Malí géniovia už vo veku dvoch rokov dokážu rozlišovať písmenká abecedy, značky áut, veci, ktoré sa odlišujú len drobnými detailmi. Je to znak výnimočnej koncentrácie, ktorá v tomto veku nie je bežná. Čítať a písať začínajú už okolo štvrtého roku. Majú obrovskú slovnú zásobu, vo vete dokážu vystihnúť podstatu myšlienky, sú veľmi zvedavé.

Už v predškolskom veku možno skonštatovať, že dieťa je mimoriadne intelektovo nadané, no ešte sa nedá presne určiť, v ktorej oblasti vyniká. Toto obdobie je obdobím hľadania. Dieťa sa o niečo zaujíma do detailov, v oveľa hlbšom zmysle ako iní rovesníci, získava informácie z rôznych zdrojov, navzájom ich spája do celku. O problematike dokáže zanietene rozprávať, kresliť, až kým sa nenasýti vedomosťami, o ktoré má práve záujem. Potom ide ďalej. Nadané deti, rovnako ako ostatní predškoláci často striedajú záujmy.

Kamaráti
Ani nadané deti, podobne ako ich rodičia, to nemajú jednoduché. Často sa nevedia začleniť do kolektívu, nenájdu si kamaráta, ktorý by bol na podobnej vývinovej úrovni. Môžu sa stať samotármi a keďže veľakrát ich iní nechápu, vznikajú u nich rôzne poruchy správania. Nadanie sa ťažšie odhaľuje u dievčat. Nie sú až také temperamentné ako chlapci, dokážu sa prispôsobiť väčšine. Narozdiel od nich, väčšina nadaných chlapcov je až príliš temperamentná a neprispôsobivá.

Detská imunita: Koniec škôlky kvôli soplíku?

Geniálne deti si vyžadujú iný pedagogický prístup ako ostatní žiaci. Nadané dieťa sa v bežnej triede medzi "normálnymi" spolužiakmi často napohľad vymyká z normálu. Či už je to mimoriadnou šikovnosťou, pohotovosťou a vedomosťami alebo absolútnym nezáujmom o vyučovanie, prípadne nevhodným správaním. Nadané dieťa sa totiž počas klasického vyučovania nudí, preto si hľadá iné zábavky, prípadne na seba poukazuje iným spôsobom. Pre nadané deti sú určené špeciálne školy, prípadne špeciálne triedy v bežných školách, ktoré berú ohľady na ich zvýšené nároky.

Takto dáte dieťa spať okamžite a bez protestov

Ak máte podozrenie, že v prípade vášho dieťaťa by mohlo ísť o mimoriadne nadanie, zájdite si do pedagogicko - psychologickej poradne, kde ho otestujú. IQ sa dá merať už v troch rokoch, no presnejšie je meranie v piatom roku. Päťročné dieťa má priemerné IQ 100, nadpriemerné 115 a hodnoty od 130 sú znakom mimoriadneho nadania.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa