Máte problematickú krv? Prvé, čo vypustiť je káva!

Máte problematickú krv? Prvé, čo vypustiť je káva!

Zopakujme si aj dnes, že železo je dôležitá minerálne látka, ktorú naše telo potrebuje na výrobu zdravých červených krviniek. Ak máte nízke hladiny železa v tele, môže sa u vás objaviť chudokrvnosť. Pokračujeme v špeciáli o nedostatku železa v krvi, dnes ale naposledy.

Pri chudokrvnosti vám lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše doplnky výživy s obsahom železa a tiež vám prizvukuje, aby ste obmedzili spotrebu kávy, alebo ju úplne vylúčili zo svojho jedálnička. Prečo kávu nie?

Zlé vstrebávanie
Káva je horký nápoj pripravený z pražených semien kávovníka. Je voňavá, chutná, pre niektorých dokonca droga, no môže znížiť vstrebávanie železa z potravín naň bohatých a aj z doplnkov stravy. Káva pravdepodobne ovplyvňuje absorpciou železa a spôsobuje jeho priam katastrofálne vstrebávanie. Pokiaľ si už chcete nejaké to železo doplniť, počkajte minimálne dve hodiny, až potom si dajte kávu.

Ak vám lekár povolí piť malé množstvo kávy, kým ste na doplnkovej liečbe železom, vyhnite sa pitiu kávy ihneď po skonzumovaní čohokoľvek liečivého. Alebo si vezmite doplnky železa dve hodiny po pití kávy, aby bolo zaistené maximálne vstrebávanie železa. Vyhnite sa pitiu kávy počas jedla alebo do jednej hodiny po jedle, ktoré je bohaté na túto minerálnu látku. Inak môžete skutočne narušiť vstrebávanie železa z potravy.

Alternatívne nápoje
Pite čistú vodu, alebo pomarančový džús či akýkoľvek iný ovocný džús spoločne so „železnými doplnkami“ pre zvýšenie vstrebávania železa. Ovocná šťava obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý telu pomáha vstrebávať viac železa z potravín. Vylúčte alebo obmedzte aj konzumáciu čaju a mlieka, pretože tieto nápoje tiež interferujú s absorpciou železa.

Nízke hladiny železa v tele môžu viesť k príznakom ako je slabosť, nezvyčajné únavy, bolesti hlavy, bledá koža, dýchavičnosť, bolesť jazyka, krehké nechty, zvýšenie infekcie, zmätenosť, problémy sa sústrediť. Kávičkári, dohodnite si schôdzku s lekárom, ak si všimnete niektorý z týchto príznakov.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa