Máte v lete viac sexu? Mali by ste vedieť, že...

Máte v lete viac sexu? Mali by ste vedieť, že...

Práve v letnom období je príležitostí na sex bez záväzkov podstatne viac. Niekedy nie je na škodu vyhodiť si z kopýtka, no bez potrebnej ochrany môže dôjsť k nepríjemným problémom - či už k tehotenstvu alebo prenosu pohlavnej choroby.

Myslite na antikoncepciu
Či už je to sexy neznámy alebo letná láska, na ochranu netreba zabúdať. Každý jeden druh dokáže do istej miery ochrániť pred neželaným tehotenstvom, no nie všetky majú rovnakú účinnosť. Najúčinnejšia je, samozrejme, hormonálna antikoncepcia, no niektoré druhy navyše chránia aj pred pohlavnými chorobami. To dokáže bariérová ochrana, ktorá prekrýva sliznice genitálií či úst a bráni priamemu kontaktu s infikovanými pohlavnými orgánmi partnera.

Ochrana počas sexu je určite na mieste, no pokiaľ predsa dôjde k nehode, existuje aj dodatočná možnosť. Núdzová antikoncepcia má podobu tabletky po a užije sa jednorazovo čo najskôr po nechránenom styku. Táto ochrana “po” však nemá žiadny dodatočný vplyv na sexuálne zdravie, preto v prípade obavy z prenosu pohlavnej choroby treba radšej navštíviť lekára.

Letná zábava s ochranou
Kým kondóm bráni stretnutiu ženského lona s mužským semenom, tzv. tabletka po nastupuje v situácii, keď k tomu predsa len došlo. Zabraňuje procesu oplodnenia vajíčka, no pokiaľ už k nemu došlo, účinkovať nebude a tehotenstvo nepreruší. Aby bol účinok tabletky čo najvyšší, treba konať rýchlo.

Najlepšou možnosťou je mať ochranu stále po ruke. V prípade aktívneho sexuálneho života netreba riskovať, nakoľko chvíľa príjemných pocitov sa môže v sekunde zmeniť na množstvo problémov.

Každému sa môže stať, že v prípade nehody (ako napríklad prasknutý kondóm) bude potrebovať núdzovú antikoncepciu, ktorá zabráni neželanému otehotneniu. Je dobré vedieť, že táto forma antikoncepcie je voľne dostupná v lekárni a slúži na výnimočné použitie. Pri všetkých liekoch treba zvážiť aj možné nežiaduce účinky, a preto sa pred užitím poraďte s lekárnikom.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa