Mávate hrdzavý moč? Čo to napovedá o vašom zdraví?

Mávate hrdzavý moč? Čo to napovedá o vašom zdraví?

Keď sú ľadviny preťažované, hlavným príznakom je tmavé zafarbenie moču, zakalený moč, malé množstvo moču, silne zapáchajúci moč, bolesť pri močení.

Abnormálne vôňa alebo farba moču môže byť spôsobená viacerými faktormi. Moč vylučovaný u zdravého človeka nemá zvyčajne silnú páchnucu vôňu, jeho vzhľad je žltý ako slama.

Niektoré potraviny, vitamínové doplnky a lieky môžu vyvolať páchnuci moč, alebo zmenu farby, napríklad špargľa spôsobuje abnormálny pach moču. Ak je zápach alebo zmena farby dočasná, nemusíte automaticky predpokladať, že je známkou choroby alebo infekcie.

Čo znamená obnormálny zápach moču

  • Páchnuci moč môže byť spôsobený baktériami, spoločným znakom je infekcia
  • Sladko zapáchajúci moč môže byť znakom cukrovky alebo iného metabolického problému
  • Ak vám smrdí moč, zrejme máte poškodenú pečeň
  • Zápach amoniaku, koncentrovaného v moči znamená dehydratáciu
  • Spálená karamelová vôňa je známkou veľmi vzácnej, život ohrozujúcej choroby leucinózy

Abnormálne farby moču
Okrem zápachu si treba všímať aj farbu moču, ktorá veľa napovie o vašom zdravotnom stave. Nezreteľná, zakalená, bahnitá farba alebo hrdzavý moč je charakteristický pre infekcie močových ciest alebo močového mechúra, ktoré môžu mať tiež ofenzívnejšiu vôňu.

Tmavo-hnedý moč môže znamenať pečeňové poruchy, ako je akútna vírusová hepatitída alebo cirhóza. Ružový, červený alebo dymovo hnedý moč môže byť spôsobený liekmi alebo konzumáciou repy, černíc a niektorých potravinárskych farbív. Akúkoľvek nevšednú zmenu farbu moču alebo jeho intenzívny, stály zápach konzultujte s lekárom, aby vypátral príčiny týchto zmien.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa