Mejkap má sto rokov: Aký odtieň sa nosil kedysi a aký sa nosí dnes?

Mejkap má sto rokov: Aký odtieň sa nosil kedysi a aký sa nosí dnes?

Prirodzené líčenie nabralo kurz v slávnych 90. rokoch minulého storočia. Sociálne siete neexistovali, ženy kopírovali matné líčenie topmodeliek z titulných strán, medzi ktoré patrila aj Cindy Crawford.

Otec mejkapu
Líčenie poznali už starí Gréci a Rimania, za vynálezcu moderného mejkapu sa však považuje hollywoodsky maskér Max Factor. Líčidlo, ktoré vyvinul v roku 1920 na báze neškodlivých ingrediencií, nazval „make-up“. V roku 1940 ho už mala doma každá tretia žena.

60. roky
V líčení sa počas revolúcie hippies uprednostňovala prirodzenosť. Vzhľad moderného nevinného dievčaťa symbolizovala herečka Mia Farrow.

70. roky
Moderná žena chodila do práce, cvičila, starala sa o svoj vzhľad. Uprednostňovala opálenú pokožku a bronzový mejkap s krémovou konzistenciou. Medzi vzory z filmového plátna patrila herečka Fay Dunnawey.

90. roky
Symbolom sexepílu bol „umytý mejkap“. Žena vyzerala ako nenalíčená, ale sexi. Túto novú tvár reprezentovala herečka Sharon Stone vo filme Základný inštinkt.

Rok 2000
Zrodila sa nová profesia a vizážisti vytvorili techniky s cieľom vyzerať v štýle „ona sa tak narodila“. Mejkap sa stal samozrejmosťou nielen v šoubiznise. Príkladom obyčajnej krásky z kuchárskych kníh bola Nigella Lawson.

TIP!
Kam smeruje trend?

Ako bod obratu vo svete mejkapu sa uvádza rok 2012, keď kráska z reality šou Kim Kardashian publikovala svoju fotografiu PRED mejkapom a PO ňom. Predviedla, ako pomocou mejkapu vytvoriť lícne kosti, zúžiť tvár, nos, čelo, teda vyzerať ako modelka. Tvarovanie, tónovanie či kontúrovanie rôznymi odtieňmi charakterizuje trend nasledujúcich rokov nielen na sociálnych sieťach.

Autor: mh
Foto: Profimedia.sk, archív

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Nakupujeme"

Poradňa